fbpx

Постачання програмної продукції: існує ризик донарахувань

Товар або послуга? Чи існує ризик донарахувань?

Керуючий партнер Bires Law Firm Роман Шахматенко надав свій коментар щодо оподаткування ПДВ операцій з програмною продукцією для офіційного видання Державної фіскальної служби України «Вісник. Офіційно про податки».

Податкова консультація за посиланням: http://www.visnuk.com.ua/uploads/assets/files/2018/%D0%86%D0%9F%D0%9A/3957____.pdf

Аналізуючи вищенаведену податкову консультацію, приходимо до висновку, що позиція ДФС з цього питання зводиться до такого:

у разі якщо за умовами цивільно-правового договору надається доступ до програмної продукції, у тому числі онлайн-сервісу, та скориставшись таким доступом платник отримує програмну продукцію (її копію) або право на використання програмної продукції, то для цілей оподаткування ПДВ операція з надання доступу до інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів (інтернет-платформи) розцінюється як операція з постачання програмної продукції або операція з надання права на використання програмної продукції та не підлягає оподаткуванню ПДВ відповідно до п. 261 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ або пп. 196.1.6 ст. 196 ПКУ (залежно від умов постачання програмної продукції, визначених у цивільно-правовому договорі);

у разі якщо згідно з умовами цивільно-правового договору під наданням доступу до програмної продукції розуміється виключно надання права на пошук, обробку і отримання інформації та інші аналогічні дії, що здійснюються за допомогою такої програмної продукції, без фактичного постачання покупцю програмної продукції, то операція з надання такого доступу розцінюється як операція з надання послуг із пошуку, обробки, отримання інформації та інших аналогічних дій, яка підлягає оподаткуванню.

Примітно, що Довідник умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД, який використовується платниками ПДВ при складанні податкових накладних відповідно до ст. 201 ПКУ, визначає «програмну продукцію» як товар (умовний код 00502).

Таким чином, процедура звільнення від оподаткування ПДВ, визначена п. 261 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, поширюється на операції із постачання програмної продукції як товару.

При цьому, як свідчить зазначена консультація, ДФС може кваліфікувати певні операції із постачання програмної продукції як постачання послуг, пов’язаних із програмною продукцією, що підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за ставкою 20 % (у цьому випадку — надання доступу до програмної продукції, і це попри те, що у п. 261 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ доступ до інтернет-сайтів та онлайн-сервісів віднесено до програмної продукції в цілях звільнення від ПДВ).

Відсутність однозначної позиції щодо оподаткування вищезазначених операцій може призвести до не­однакового застосування норм законодавства. А отже, постачальники програмної продукції, враховуючи ризики донарахування ПДВ, можуть не скористатися наданою пільгою.