Юридичний супровід бізнесу
Юридичні послуги для фізичних осіб
Правова допомога в сферах ведення господарської діяльності, банківського і фінансового права, екологічного права, корпоративного права, нерухомості та земельного права, оподаткування, реструктуризації та банкрутства, трудового та сімейного права і багато іншого.
Блокування податкових накладних, рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості, податкові повідомлення-рішення – як показує практика, переважна більшість таких рішень податкової є незаконною та безпідставною. Якщо всі можливості досудового оскарження вичерпано – єдиним та ефективним інструментом досягнення бажаного результату є звернення до суду.
01
Аналіз підстав
прийняття оскаржуваного рішення
02
Ознайомлення
з особливостями ведення господарської діяльності компанії
03
Формування правової позиції
по справі та визначення переліку документів (інших доказів)
04
Підготовка позовної заяви з додатками
та подання її до суду
05
Юридичний супровід справи в суді:
06
Апеляційне оскарження (за необхідності):
Від 3 місяців
В залежності від обставин
Від 15 000 гривень
років успішного адміністративного досвіду, судового оскарження рішень органів ДПС
Справа щодня з податкових питань
компаній виведено з переліку ризикових платників ПДВ
успішних судових справ щороку з податкових питань на користь наших Клієнтів
позитивного рішення, підтверджена нашою судовою практикою
Податкові спори – один з ключових напрямків нашої діяльності
як адміністративного, так і судового оскарження рішень органів ДПС
судових витрат та витрат на правничу допомогу
Після отримання рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, платник податку має право звернутися до суду протягом 6-ти місяців. Якщо подавалася скарга, позов необхідно подати протягом 3-х місяців після залишення скарги без задоволення. Позовними вимогами є визнання протиправним і скасування рішень про відмову у реєстрації та зобов’язання зареєструвати податкові накладні в реєстрі.
Отримавши рішення про віднесення до ризикових, платник податку має право протягом 6-ти місяців звернутися до суду. Теж саме стосується наступних рішень про ризиковість, отриманих після подання пояснень. Подання скарги зумовлює необхідність звернутися до суду протягом 3-х місяців після залишення її без задоволення. Позовними вимогами є визнання протиправним і скасування рішення про віднесення до ризикових, а також зобов’язання виключити платника податків з переліку ризикових.
Для оскарження в суді податкового повідомлення-рішення встановлено 6-ти місячний строк. У разі подання скарги цей строк становить 1 місяць після залишення скарги без задоволення. Позовними вимогами є визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
До окружного адміністративного суду за місцезнаходженням органу, рішення якого оскаржується. Якщо, наприклад, податкове повідомлення-рішення прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, позов необхідно подавати до Харківського окружного адміністративного суду. Законом передбачено можливість подання позову до суду за місцезнаходженням позивача, однак у переважній більшості випадків місцезнаходження платника податків та контролюючого органу збігається.
Обов’язковою буде лише сплата судового збору. Його розмір залежить від кількості позовних вимог та ціни позову. Інші витрати здійснюються, якщо залучається адвокат для надання професійної правничої допомоги та представництва інтересів в судовому процесі. Важливо, що у разі прийняття судом рішення на користь платника податків є можливість відшкодувати за рахунок податкового органу понесені судові витрати (судовий збір, оплата правничої допомоги).
Справи про реєстрацію податкових накладних та виключення з ризикових вирішуються на користь платників податку в переважній більшості. Справи за наслідками податкових перевірок, хоча і не з такою абсолютною перевагою, але також здебільшого виграються саме платниками податків. Це пов’язано із тим, що методи роботи податківців наразі потребують вдосконалення, що вбачається як при перевірках, так і при іншій їх діяльності.
В переважній більшості справ – ні. В тих справах, які розглядаються з проведенням судових засідань можна делегувати представництво своїх інтересів адвокату. Обов’язковою участь платника податку в судовому засіданні може бути лише в тому випадку, якщо суд захоче отримати пояснення безпосередньо від керівника підприємства, працівника чи ФОПа. Але на практиці таке трапляється вкрай рідко, тому платники податків, які заручилися допомогою адвоката, взагалі можуть не приймати особисту участь у судовому процесі. Наприклад, справи щодо розблокування податкових накладних та виведення з ризикових платників податків найчастіше розглядаються у спрощеному письмовому провадженні – без виклику сторін.
В Україні діє три судові інстанції: перша, апеляційна та касаційна. Якщо рішення першої інстанції не на Вашу користь – необхідно подати апеляційну скаргу, або ж в подальшому касаційну. Але не слід забувати, що таке ж саме право має і податкова у разі програшу – як правило, у 99% податкова сповна використовує це право.На практиці вкрай рідко буває, щоб судова система на всіх її рівнях проігнорувала незаконність рішення податкової, коли таке рішення справді є протиправним.
Закон надає можливість брати участь в судовому процесі через самопредставництво. В такому разі відвідувати судові засідання та складати процесуальні документи доведеться особисто керівнику підприємства.
Прийняття судом рішення не завжди є крапкою у справі. Часто рішення суду потребує вчинення додаткових дій, а саме виконання судового рішення. Тому у разі, коли скасовано рішення про відмову в реєстрації податкової накладної або про віднесення до ризикових платників податків, необхідно звернутися до уповноважених органів примусового виконання рішень. У разі скасування податкового повідомлення-рішення – необхідність вчинення додаткових дій відсутня (нараховані кошти не підлягають сплаті).
Основна частка судових спорів у податковій сфері складається зі спорів щодо:
Судові спори з податковою можуть включати в себе безліч інших питань, однак три вищевказані є найбільш типовими та масовими.
В залежності від предмета судового спору існують особливості у строках оскарження, формулюванні позовних вимог, вимогах до доказів тощо.
Судове оскарження рішень за результатами податкової перевірки
За наслідками податкових перевірок в суді оскаржуються переважно податкові повідомлення-рішення, оскільки саме вони створюють для платника податків небажані наслідки.
Законом встановлено 6-ти місячний строк для звернення до суду. У разі подання скарги, до суду можна звернутися протягом місяця після залишення її без задоволення.
Якщо оскаржується податкове повідомлення-рішення, або інше рішення контролюючого органу, позовні вимоги полягають у визнанні таких рішень протиправними та їх скасуванні.
У разі, коли допуск до перевірки не відбувся, доцільно оскаржувати наказ про призначення перевірки разом із рішенням про накладення штрафу за недопуск.
Зазвичай в таких спорах доказуванню підлягає правильність, повнота та своєчасність нарахування та/або сплати грошових зобов’язань з різних податків.
Судове оскарження рішень про відмову в реєстрації податкових накладних
Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (після подання пояснень) може бути оскаржене до суду протягом 6-ти місяців. Якщо використовувалась процедура подання скарги – до суду треба звернутися протягом 3-х місяців після залишення скарги без задоволення.
Складаючи позов до суду потрібно описати господарську операцію з посиланнями на докази, що підтверджують її реальність. Також слід зазначити про подані пояснення, надані документи, подання скарги, долучивши відповідні докази та прийняті рішення.
Позовні вимоги полягають у визнанні протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації ПН/РК та зобов’язанні зареєструвати ПН/РК в реєстрі.
Більшість рішень про відмову в реєстрації податкових накладних скасовується через необґрунтованість висновків податкової про нереальність/неможливість здійснених операцій.
Тому, якщо ваша операція була реальною, слід подбати, щоб всі її етапи були документально оформлені.
Судове оскарження рішень про визнання платника податку ризиковим
При визнанні платника податку ризиковим строк звернення до суду з позовом становить 6 місяців. Якщо подавалась скарга – після залишення її без задоволення до суду можна звернутися протягом 3-х місяців.
Позов повинен включати в себе вимоги про визнання протиправним і скасування рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості та зобов’язання виключити платника податку з переліку ризикових.
В першу чергу, увагу слід приділити саме тим аспектам діяльності підприємства, які стали підставами для віднесення до ризикових.
При розгляді справи суд оцінюватиме, чи надав платник податку документи, які спростовують визначені податковою ризикові фактори. Окрім цього – зазначити про подані пояснення, надані документи, подання скарги, долучивши до позову відповідні докази та прийняті рішення.
Позов подається до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням контролюючого органу / платника податків.
За звернення до суду сплачується судовий збір, розмір якого залежить від ціни позову та кількості позовних вимог.