Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Типові помилки при веденні військового обліку та відповідальність

Ведення військового обліку регулюється Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі – Порядок).

В Порядок постійно вносяться зміни, лише протягом 2024 року Кабмін прийняв шість постанов, які змінили вимоги до ведення військового обліку.

Роботодавцям досить складно слідкувати за всіма нововведеннями і при веденні військового обліку нерідко трапляються помилки.

До типових помилок при веденні військового обліку можна віднести:

Зазначені помилки можуть призвести до притягнення до відповідальності посадових осіб підприємства у вигляді накладення штрафу.

Так, пунктом 87 Порядку передбачено, що посадові особи підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) ТЦК списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до ТЦК, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом.

В свою чергу, статтею 210¹ Кодексу України про адміністративні право порушення встановлено: порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене під час особливого періоду (воєнного стану), тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємства в розмірі від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 до 59 500 гривень).

Як бачимо, з наведених вище норм випливає наступне. Допущення будь-якої з типових помилок може трактуватися контролюючими органами як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Що тягне за собою накладення штрафу на директора підприємства або ж на посадову особу, відповідальну за ведення військового обліку.

Справи про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію розглядаються ТЦК за місцем реєстрації підприємства. Накладати адміністративні стягнення мають право керівники відповідних ТЦК.

Постанова про накладення штрафу може бути оскаржена шляхом подання скарги до ТЦК або позовної заяви до суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Ефективним способом захисту в цьому випадку буде саме направлення позовної заяви до суду, адже ТЦК дуже неохоче скасовують власні постанови.

Володимир Дишлюк

Юрист Bires Law Firm