Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Податкова завдає удару у відповідь: як вберегтися від потрапляння до переліку ризикових платників податку?

Податкова завдає удару у відповідь: як вберегтися від потрапляння до переліку ризикових платників податку?

Не так давно платники ПДВ потерпали від масового блокування податкових накладних, яке ледве не паралізувало діяльність малого та середнього бізнесу.

Внесені в кінці минулого року зміни до Порядку № 1165 дещо покращили ситуацію. Хоча випадки безпідставного блокування накладних нікуди не зникли.

Натомість, як показує практика, на зміну блокуванню ПН/РК може прийти новий інструмент адміністративного тиску на бізнес. А саме – визнання платника ПДВ ризиковим.

Дана опція не є новою та платники ПДВ визнаються ризиковими не перший рік. Однак останнім часом такі випадки почастішали, які і випадки необґрунтованих відмов виключити платника з відповідного переліку.

Так, згідно звіту Ради бізнес-омбудсмена за І квартал 2023 року надійшло 230 скарг щодо податкових питань. 36 з них стосувалися включення в перелік ризикових платників податку. У другому кварталі таких скарг було вже 49 з 241 (тобто кількість зросла з 15 до 20 %). І це при тому, що зі скаргою до Ради бізнес-омбудсмена звертаються лише одиниці.

Дивлячись на нашу особисту практику, вважаємо, що цей відсоток значно більший.

Тобто спрацював “закон збереження енергії”. Втративши можливість масово блокувати податкові накладні, податкова повертає позиції за рахунок віднесення платників ПДВ до ризикових.

В зв’язку із цим, від платників податку часто отримуємо запитання – як убезпечити себе від потрапляння до ризикових?

Вичерпний перелік запобіжників від потрапляння в перелік ризикових, на жаль, сформувати неможливо.

Але існують більш-менш прості та робочі поради, дотримання яких суттєво зменшує таку ймовірність.

Якщо вас віднесли до ризикових у зв’язку з, наприклад, недостатністю ресурсів для ведення певного виду діяльності (код 03 Довідника). Це не так страшно. Достатність ресурсів (якщо вони дійсно є) підтвердити не важко. І в цих випадках зазвичай немає проблем з виведенням платника податку із ризикових.

Зокрема, включенням до ризикових податківці часто спонукають платника подати 20-ОПП та відобразити всі наявні матеріальні ресурси.

Тому, подавши відповідну інформацію, своєчасно можна убезпечити себе від неприємностей.

Інша справа, коли підставою для визнання ризиковим платника податку стають операції з ризиковим контрагентом (коди 12, 13 Довідника).

З практики, це мабуть найгірша підстава, оскільки в такому разі виведення з ризикових залежить також від активності “токсичного” контрагента.

Розповсюджене явище. Добросовісний та зацікавлений платник податку надає всі необхідні документи, що спростовують ризиковість. В той же час контрагент бездіє, або ж взагалі продав підприємство бозна кому.

В такому разі процес виключення з ризикових значно ускладнюється.

Тому відповідальний підхід до вибору контрагента це один головних моментів, якому слід приділити увагу.

Від 17 березня 2023 року електронний кабінет надає можливість перевірити свого контрагента в онлайн-режимі щодо наявності в нього статусу ризикового платника ПДВ. Для такої перевірки потрібна попередня згода контрагента.

Окрім цього не зайвим буде перевірити контрагента на наявність ліцензій, дозволів, майна, розмір статутного капіталу тощо.

Велика кількість активів, позитивна репутація, тривалий досвід перебування на ринку роблять непривабливим “злив” підприємства. А отже, вірогідно контрагент також докладатиме зусилля для виходу з ризикових щоб надалі працювати.

Також можна розглянути такий варіант як врегулювання відповідних питань у договорі.

Зокрема, до договору можна включити пункти щодо зобов’язання надати необхідні документи або ж про стягнення збитків тощо.

Зауважимо, що описаний тут підхід податкової аж ніяк не можна назвати правомірним.

Очевидно, якщо підприємства не є пов’язаними між собою, то один платник податку не може нести відповідальність та впливати на діяльність іншого.

Вважаємо, що однією з головних причин наявної проблеми є недоліки в законодавстві. Тому зміни як до Порядку № 1165 так і до Довідника кодів податкової інформації активно напрошуються.

Належить чітко розмежувати відповідальність платників податку в разі прийняття рішення про визнання ризиковим на підставі кодів 12, 13 Довідника (тобто участь в операціях з ризиковими контрагентами).

При цьому необхідно врахувати принцип індивідуальної відповідальності.

Як приклад, можна визнати обов’язковим для податкової обґрунтовувати в рішенні обізнаність платника податку про ризиковий статус контрагента та умисність його участі в ризиковій операції.

Більше того, не зайвим було б покладення на контролюючий орган обов’язку наводити в рішенні факти, які свідчать про пов’язаність контрагентів.

Хай там як, наразі маємо те що маємо. Тому для зменшення ймовірності потрапити до ризикових варто дотримуватися простих порад, викладених вище.

Ці поради не є вичерпними, але є дієвими для запобігання випадкам потрапляння до ризикових з найбільш розповсюджених підстав.

Якщо попри всі міри обачливості, ви отримали рішення про визнання ризиковим, вам необхідно:

  • Правильно встановити підстави такого рішення, та надати відповідні пояснення та копії документів (можливо цю процедуру доведеться зробити декілька разів);
  • Звернутися по професійну допомогу адвоката;
  • За можливості, подати скаргу до Ради бізнес-омбудсмена;
  • Якщо інші варіанти не принесли результату – звернутися з позовом до суду.

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.