Кабінет Міністрів України своєю постановою №1187 від 18 жовтня 2024 року вніс зміни до Порядку зупинення реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування (далі – Порядок №1165). Набирає чинності з 21 листопада 2024 року.
Метою прийняття цих змін є так звана боротьба з «чорним» зерном. Внесені зміни впроваджуються для реалізації положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану». Згідно з Законом на період дії воєнного стану в Україні встановлено особливості здійснення та оподаткування ПДВ операцій з експорту окремих видів товарів (пшениця, жито, ячмінь, овес, кукурудза, соя, ріпак, соняшник, рослинні олії, макуха тощо) в рамках запровадження режиму експортного забезпечення. Однак ці зміни не будуть реалізовані до впровадження режиму експортного забезпечення. Для цього Кабінет Міністрів України має ухвалити окреме рішення про запровадження режиму експортного забезпечення.
Які саме зміни щодо Порядку зупинення ПН/РК в ЄРПН варто очікувати з 21 листопада 2024 року?
Порядок №1165 доповнено новими нормами. Ці норми визначають ознаки безумовної реєстрації ПН/РК, у яких відображено операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення. Також уточнено механізм проведення автоматизованого моніторингу для таких операцій.
При цьому для безумовної реєстрації ПН/РК повинна бути подана платником, у якого перебувають у власності/користуванні земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею не менш як 500 гектарів.
Одночасно має бути дотриманий ряд наступних умов:
- платник податку повинен бути зареєстрований платником ПДВ не менше 365 днів, що передують даті прийняття податкової накладної для реєстрації;
- на дату прийняття ПН/РК для реєстрації в Реєстрі стосовно платника податку відсутнє чинне рішення про відповідність одному з критеріїв ризиковості платника ПДВ згідно з пунктами 1-5 додатка 1 до Порядку №1165;
- платник податку на дату прийняття ПН/РК для реєстрації в Реєстрі зареєстрований на території, яка не включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф;
- платник податку не перебуває у стані банкрутства, ліквідації, припинення на дату прийняття ПН/РК для реєстрації в Реєстрі;
- на дату прийняття для реєстрації в Реєстрі ПН/РК у платника податку загальна сума податкового боргу із сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року;
- середньомісячна сума сплаченого ПДФО в розрахунку на одну фізичну особу за останні 12 місяців перевищує суму податку, розраховану з подвійного розміру мінімальної зарплати. За умови, що середньомісячна чисельність працюючих становить не менше 3 осіб (у разі відсутності податкової звітності щодо нарахування плати за землю);
- обсяг операцій з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення. Розраховується за формулою, передбаченою у постанові №1187 від 18 жовтня 2024 року.
Не перевіряються на відповідність показникам для визначення позитивної податкової історії платники податків, які складають ПН/РК на операції з вивезення товарів за межі митної території України в режимі експортного забезпечення.
Якщо за результатами автоматизованого моніторингу платник відповідає хоча б одному критерію ризиковості – реєстрація такої ПН/РК зупиняється.
Безсумнівно, зміни щодо Порядку зупинення ПН/РК в ЄРПН можуть мати значний вплив на діяльність бізнесу. Нижче наведемо деякі з основних очікуваних наслідків:
- Власникам бізнесу, особливо великим підприємствам зі значним обсягом транзакцій, знадобиться переглянути внутрішні процеси для адаптації до нових вимог. Це може включати посилений внутрішній аудит або навіть запровадження нових правил щодо взаємодії з контрагентами для зменшення ризику зупинки ПН/РК.
- Нові критерії можуть призвести до підвищення кількості перевірок і посиленого моніторингу компаній із підвищеним ризиком ухилення від податкових зобов’язань. Це вимагатиме більшої уваги з боку бухгалтерів та юристів. Також це призведе до необхідності оперативного реагування на запити від податкових органів.
- Оновлений порядок зупинення може передбачати нові або змінені правила подання пояснень та документів для розблокування податкових накладних. Компанії мають бути готові до додаткової роботи. Необхідно підготувати підтверджуючі документи, які можуть знадобитися для уникнення зупинення або для його розблокування.
- Якщо зупинення ПН/РК стане частішим, це може ускладнити отримання податкового кредиту для покупців. Відтак, компанії можуть зіштовхнутись з тимчасовими касовими розривами та необхідністю коригування грошових потоків.
Анастасія Мерзлюк
Юрист Bires Law Firm