Статтею 13 Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» на законодавчому рівні введено поняття «призупинення дії трудового договору».
Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. У зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Призупинення дії трудового договору можливе у разі, якщо роботодавець не може організувати процес роботи і забезпечити працівника роботою. Працівник, в свою чергу, не може виконувати свої трудові обов’язки у зв’язку зі збройною агресією проти України.
Варто зазначити, що на думку Держпраці бажання працівника або роботодавця за відсутності об’єктивних обставин не є підставою для призупинення.
Наявність загрози для життя та здоров’я працівника, внаслідок чого роботодавець не має можливості гарантувати безпеку останнього, відсутність можливості виконувати вказану роботу дистанційно – є підставою для призупинення. Навіть при наявності бажання працівника і далі продовжувати працювати на свій власний ризик.
Ініціювати призупинення може і працівник, і роботодавець, в тому числі за допомогою електронних комунікацій. Призупинення дії трудового договору застосовується на строк не більше, ніж період дії воєнного стану.
Призупинення оформлюється наказом роботодавця. В наказі обов’язково зазначається інформація:
– про причини призупинення;
– його строк (наприклад – на період дії воєнного стану);
– дані працівників;
– умови відновлення дії трудового договору.
З наказом про призупинення працівник, якого стосується цей наказ, має бути ознайомлений в будь-який спосіб комунікації. Такий наказ може бути надісланий працівнику електронною поштою або за допомогою «месенджерів».
Держпраці роз’яснює, що при призупиненні роботодавець повинен продовжувати ведення обліку заробітної плати та інших виплат, які були б належні працівникові. Оскільки передбачено, що відшкодування заробітної плати працівникам за час призупинення договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
У випадку, коли роботодавець приймає рішення про повернення працівника до роботи до припинення воєнного стану. Роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити про це працівника.
Під час призупинення як роботодавець, так і працівник, мають право розірвати трудовий договір. Підставами можуть бути ініціатива працівника, угода сторін, неможливість роботодавця забезпечувати працівника роботою внаслідок бойових дій та інші передбачені Кодексом законів про працю України підстави. При цьому, під час дії воєнного стану згода профспілкового органу на звільнення працівника не вимагається.
У разі звільнення працівника у період призупинення роботодавець має виплатити йому всі належні кошти до дня призупинення дії трудового договору.
Тобто, при звільненні виплачується:
- заробітна плата, яка була нарахована, але не виплачена до призупинення дії трудового договору;
- компенсація за невикористані відпустки. При цьому, період призупинення дії трудового договору не враховують до стажу роботи для надання щорічної основної відпустки. Тому працівник не отримає відповідної компенсації за цей період;
- інші виплати, наприклад, додаткові гарантії, передбачені колективним договором.
Отже, за період призупинення трудового договору, роботодавець не виплачує працівникові жодних виплат та в подальшому не здійснює будь-яких компенсацій.