Відповідно до статті 115 Кодексу України з процедур банкрутства відкрити справу про неплатоспроможність фізичної особи, в тому числі і фізичної особи-підприємця, можливо тільки за заявою самого боржника.
Як і в випадку з юридичними особами, справи про неплатоспроможність фізичної особи розглядаються господарським судом за місцем реєстрації боржника.
Звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність можна за таких обставин:
- у продовж 2 і більше місяців боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше, ніж 50 відсотків від розміру місячного платежу за кожним з кредитних та інших зобов’язань;
- у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення в виконавчому провадженні, а здійснені виконавцем заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними;
- існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).
Для того, щоб відкрити провадження у справі про неплатоспроможність, фізична особа має право звернутися до господарського суду із відповідною заявою.
До заяви додаються:
1) Документи, що підтверджують наявність або відсутність у боржника статусу фізичної особи – підприємця. Таким документом являється довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Отримати її можна в державного реєстратора через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або онлайн.
2) Повний список кредиторів і боржників із зазначенням як загальної суми заборгованості, так і окремо по кожному кредитору. Для підтвердження заборгованості до суду необхідно подати документи, на підставі яких виникла заборгованість. Наприклад, кредитний договір, договір позики тощо. Також необхідно провести розрахунок штрафних санкцій, які можуть бути застосовані до боржника.
3) Опис належного боржнику майна із зазначенням його місцезнаходження або місця зберігання. А також копії документів, що підтверджують право власності на це майно.
4) Перелік майна, що перебуває у заставі, іпотеці або є обтяженим в інший спосіб. Також копії документів, на підставі яких було здійснено обтяження майна.
5) копії документів про укладені боржником протягом року до дня подання заяви угоди щодо належного йому майна (в тому числі цінних паперів, корпоративних прав) на суму не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати (в 2023 році- 201 000 грн.).
6) Інформація про всі наявні рахунки в банках як в Україні, так і за кордоном.
7) Відомості про місце роботи (за наявності) та копія трудової книжки.
8) Декларація про майновий стан. Подається боржником за три останні роки, за кожен рік окремо. Декларація повинна містити інформацію: щодо майна, доходів та витрат боржника і членів його сім’ї, що перевищують 30 розмірів мінімальної заробітної плати. При цьому, до членів сім’ї боржника належать особи, які:
-перебувають у шлюбі з боржником (у тому числі, якщо шлюб розірвано протягом трьох років до дня подання декларації);
– їхні діти, батьки, особи, які перебувають під опікою чи піклуванням боржника;
– інші особи, які спільно з ним проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
– у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
9) Докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень. Винагорода становить 5 (п’ять) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. Наприклад, на 2023-й рік розмір авансування становитиме 2684х5х3= 40 260 грн.);
10) Довідка МВС про відсутність судимості.
11) Інші документи, що підтверджують неплатоспроможність.
Разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов’язаний подати проект плану реструктуризації боргів.
Суд не пізніше 5 днів з дня надходження заяви виносить ухвалу про прийняття заяви до розгляду й призначає дату підготовчого засідання.
З моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів, протягом якого:
- зупиняється виконання боржником грошових зобов’язань, у тому числі зобов’язань щодо сплати податків і зборів;
- зупиняється стягнення з боржника за всіма виконавчими документами;
- не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань;
- зупиняється перебіг позовної давності щодо вимог до боржника.
На наступному етапі з метою відновлення платоспроможності боржника розглядається, погоджується із зборами кредиторів та затверджується судом план реструктуризації боргів.
З дня затвердження плану реструктуризації боргів боржник починає погашення вимог кредиторів згідно з умовами такого плану.
Не пізніше п’яти днів після закінчення строку виконання плану боржник зобов’язаний надати суду та кредиторам звіт про виконання плану реструктуризації боргів.
За результатами розгляду зазначеного звіту господарський суд приймає одне з таких рішень:
– закрити провадження у справі про неплатоспроможність у зв’язку з виконанням боржником плану реструктуризації боргів,
– визнати боржника банкрутом та ввести процедуру погашення боргів.
Також варто пам’ятати. Якщо протягом 3 місяців до суду не подано погоджений боржником й схвалений кредиторами план реструктуризації боргів, господарський суд може визнати боржника банкрутом й відкрити процедуру погашення боргів або закрити провадження у справі про неплатоспроможність.
Постановою про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів господарський суд також призначає керуючого реалізацією майна. Керуючий реалізацією майна спільно з боржником проводить інвентаризацію, визначає його вартість та проводить задоволення вимог кредиторів за рахунок такого майна.
Вимоги, не задоволені через недостатність майна боржника, вважаються погашеними. При завершення процедури погашення боргів та закриття провадження у справі суд ухвалює рішення про звільнення боржника – фізичної особи від боргів.