Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Компенсація за пошкоджене або знищене майно внаслідок бойових дій

Компенсація за пошкоджене або знищене майно внаслідок бойових дій

Верховною Радою прийнято Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» (далі – Закон). Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування.

На сьогодні його ще не опубліковано.

Закон визначає категорії зруйнованого та пошкодженого майна, за яке можливо отримати компенсацію, категорії осіб, які можуть її отримати та загальну процедуру оформлення необхідних документів.

Відповідно до ст. 2 Закону отримати компенсацію зможуть як фізичні особи – громадяни України, так і юридичні особи, до яких належать об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи. Юридичні особи можуть отримати компенсацію лише у тому випадку, якщо пошкоджено спільне майно багатоквартирного будинку.

Громадяни зможуть отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене майно, якщо вони є:

  • власниками пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна;
  • власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об’єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об’єкт. Зауважимо, що компенсацію за зруйнований об’єкт незавершеного будівництва можна отримати за умови, що на момент знищення були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції. Також було отримано право на виконання будівельних робіт;
  • особами, які здійснили інвестування або фінансування квартир, право на виконання будівельних робіт по яким отримано до 10.10.2022 року, а на момент знищення були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції;
  • членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього.

Також Законом передбачено, що компенсацію зможуть отримати спадкоємці зазначених вище осіб.

Статтею 3 Закону встановлено, що сільські, селищні, районні, міські ради або військові ради населеного пункту створюють Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі – Комісія).

У разі необхідності до складу Комісії можуть залучатися представники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експерти, оцінювачі та представники міжнародних організацій та інші особи.

Комісія здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, надає консультації з питань отримання компенсації та виконує інші повноваження відповідно до покладених на неї завдань.

Для того, щоб отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене майно, необхідно подати до Комісії відповідну заяву та додати до неї копії підтверджуючих документів.

Статтею 4 Закону встановлено, що така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення. Крім того, статтею 15 Закону передбачено наступне. Якщо майно знищене або пошкоджене після припинення воєнного стану внаслідок обставин, які спричинені збройною агресією російської федерації проти України (замінування, розмінування тощо). В такому випадку заява про надання компенсації може бути надана протягом трьох років з дати припинення воєнного стану.

Згідно з ч. 6. ст. 4 Закону перелік та обсяг відомостей, які зазначаються в заяві про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, визначаються Кабінетом Міністрів України в Порядку ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Однак, на сьогоднішній день такий порядок відсутній. Натомість діє Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації. Затверджений він постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2022 р. № 380.

Зазначеною Постановою передбачено, що подані фізичними особами відповідно до цієї постанови інформаційні повідомлення про пошкодження або знищення прирівнюються до заяв про надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна.

Поки Закон не набрав чинності, а Кабмін не визначив Порядок ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна, можна подавати інформаційні повідомлення відповідно до чинного Порядку. Вони також надають право на компенсацію.

З аналізу норм наведених вище норм законодавства випливає, що заява про надання компенсації повинна містити такі дані:

  • паспортні дані заявника, його ідентифікаційний код;
  • контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти);
  • відомості про нерухоме майно: тип нерухомого майна, загальну площу, його адресу, технічні характеристики (за наявності), форму власності, наявність/відсутність статусу пам’ятки культурної спадщини, відомості про кількість осіб, що проживали (для житлового фонду), відомості про пошкодження або знищення (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, фото- відеофіксація (за наявності).

Крім того, в залежності від виду зруйнованого майна, до заяви необхідно надати такі документи:

  • копія документа, що підтверджує право власності на об’єкт нерухомого майна;
  • копія документа, що підтверджує право на виконання будівельних робіт на будинки садибного типу, садові та дачні будинки, в яких на момент знищення були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції;
  • копія договору або іншого документа, що підтверджує придбання об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості;
  • копія договору або іншого документа, що підтверджує інвестування/фінансування будівництва об’єкта, та документ, що відповідно до законодавства підтверджує сплату грошових коштів за такий об’єкт;
  • копія свідоцтва про право на спадщину;
  • копія документа (документів), що підтверджує (підтверджують) пріоритетне право на отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна (у разі наявності);
  • документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об’єкта нерухомого майна до та після знищення (за наявності).

При цьому, Законом (ст. 4) передбачено наступне. У разі, якщо документи містяться в державних реєстрах (наприклад – в реєстрі нерухомого майна), такі документи не подаються. Комісія має отримувати їх самостійно. Якщо ж підтверджуючі документи втрачено, то вони можуть подані додатково після їх відновлення. Комісія, в свою чергу, має сприяти заявнику у відновленні необхідних документів.

Заява та додані до неї документи можуть подавати в два способи:

  • В електронній формі, через портал ДІЯ – шляхом заповнення відповідної форми та завантаження електронних документів. В цьому випадку заява підписується електронним цифровим підписом.
  • У паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса. Заява може бути подана через будь-який ЦНАП незалежно від місцезнаходження пошкодженого майна. Особисто заявником або іншою особою на підставі нотаріально посвідченої довіреності.

Подана заява розглядається Комісією протягом 30 календарних днів. Якщо ж пошкоджене майно знаходиться на території, де проводяться бойові дії? Строк розгляду може бути продовжено ще на 30 днів.

При розгляді заяви Комісія вивчає подані документи. Встановлює наявність підстав для призначення компенсації. Збирає необхідні документи та інформацію. Проводить обстеження майна та приймає рішення про призначення компенсації або про відмову.

Підставами відмови у наданні компенсації відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону можуть бути:

  • Заяву подано особою, яка не може бути отримувачем компенсації або не має відповідних повноважень;
  • Недостовірність даних, зазначених в заяві;
  • Порушення строків подання заяви.

Якщо комісією прийнято рішення про надання компенсації, така компенсація може здійснюватися в різних формах:

  • надання грошових коштів шляхом їх перерахування на рахунок отримувача із спеціальним режимом використання: для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку;
  • фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку з використанням житлового сертифіката;
  • шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або надання будівельної продукції для виконання таких робіт. У тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт.

Якщо майно знищено (не підлягає відновленню), то для будівництва або придбання нового надаються грошові кошти або житловий сертифікат. Якщо ж майно пошкоджене і підлягає відновленню – власник може отримати будівельні матеріали та йому допоможуть виконати роботи, пов’язані з будівництвом.

Житловий сертифікат використовується отримувачем компенсації для фінансування придбання квартири або будинку. Обсяг такого фінансування дорівнює грошовій сумі, зазначеній у житловому сертифікаті.

Якщо вартість будинку або квартири більша, ніж зазначена в сертифікаті, оплата різниці здійснюється отримувачем компенсації самостійно.

Строки виплати компенсації Законом не встановлено, передбачено лише що компенсація буде надаватися у межах бюджетних асигнувань. При цьому, джерелами фінансування компенсації визначено кошти:

– державного та місцевих бюджетів;

– міжнародних фінансових організацій;

– інших кредиторів;

– міжнародна фінансова допомога;

– репарації або інші стягнення з Російської Федерації.

І наостанок про головне: як буде визначатися розмір компенсації?

На сьогодні це питання до кінця не вирішено.

З одного боку, начебто все просто. В статті 8 Закону встановлено наступне. Розмір компенсації визначається щодо кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо. Виходячи із загальної площі знищеного об’єкта та вартості 1 квадратного метра площі. Визначення вартості 1 квадратного метра площі здійснюється згідно встановленого Кабінетом Міністрів України Порядком надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.

З іншого боку, такого порядку поки не існує. Натомість діє Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації. Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326.

Однак і це ще не все. Зазначений Порядок визначає лише загальні принципи оцінки збитків та зобов’язує Мінрегіон розробити методику, за якою будуть оцінюватися втрати житлового фонду. Цю методику повинні використовувати як незалежні експерти, так і створені органами місцевого самоврядування комісії.

На жаль, на сьогодні така методика існує лише в проекті і поки що не затверджена. Тому про чіткий і прозорий механізм визначення розміру компенсації говорити поки зарано.

Отже. Виходячи з аналізу наведених норм законодавства. Громадяни, в яких зруйновано або пошкоджено житло, вже сьогодні можуть подати інформаційне повідомлення про пошкодження або знищення майна. Після набрання чинності Закону вони зможуть подати заяву про надання компенсації. Однак на розрахунок суми компенсації та на її виплату доведеться почекати до повного законодавчого врегулювання цього питання.

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.