Зі спадкуванням самочинно збудованих будинків та споруд у спадкоємців можуть виникнути значні труднощі. За загальним правилом об’єкти самочинного будівництва не можуть бути об’єктами права власності. А тому їх не можна отримати в спадок.
В цій статті ми розглянемо ситуацію, коли спадкоємець отримав у спадок земельну ділянку, на якій знаходяться будинки або споруди без оформлення необхідних дозвільних документів.
В цьому випадку у спадкоємців є два можливих варіанти подальших дій:
- Скористатися «будівельною амністією». За умови, що нерухомість підпадає під її умови.
- Пройти передбачену законодавством процедуру для будівництва нерухомого майна.
Під «будівельною амністією» розуміють спрощену процедуру прийняття в експлуатацію нерухомості при дотриманні наступних умов:
- Загальна площа будинку не повинна перевищувати 300 квадратних метрів;
- Площа господарських (присадибних) будівель і споруд – не більше 300 квадратних метрів;
- Нерухомість збудована без оформлення дозвільних документів у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року;
- Будинки та споруди збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення.
Для того, щоб зареєструвати право власності на таку нерухомість необхідно:
- Присвоїти будинку поштову адресу (за умови, що її не було присвоєно раніше). Для цього необхідно звернутися з заявою до місцевих органів виконавчої влади;
- Виготовити технічний паспорт. В технічному паспорті обов’язково повинна стояти відмітка про проведення технічної обстеження щодо можливої безпечної експлуатації будинку та споруд;
- Подати декларацію про готовність об’єкта до експлуатації. Її можна подати як в електронному вигляді – через портал ДІЯ, так і в паперовому – через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем розташування нерухомого майна. При поданні декларації в паперовому вигляді до неї необхідно додати копію технічного паспорту та копію документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку.
- Після реєстрації декларації необхідно звернутися до нотаріуса або до ЦНАП для реєстрації права власності та внесення відповідної інформації до Державного реєстру нерухомого майна.
Якщо ж нерухомість не підпадає під «будівельну амністію», процедура оформлення права власності буде дещо складнішою.
Етапи підготовки та оформлення документів:
- Виготовлення схеми намірів забудови земельної ділянки.
Для цього замовник звертається до архітектора або інженера-проектувальника, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. На підставі укладеного між ними договору, архітектор або інженер-проектувальник забезпечує створення та завантаження до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва схеми намірів забудови земельної ділянки, створеної з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм і правил.
- Повідомлення про початок виконання будівельних робіт
Для приватних будинків зареєстроване повідомлення фактично є дозволом на будівництво.
Для проведення реєстрації його необхідно заповнити та подати до Державної архітектурно-будівельної інспекції. Зробити це можна в електронному вигляді або через ЦНАП. В повідомленні обов’язково зазначається реєстраційний номер схеми намірів забудови земельної ділянки в Електронній системі.
Після розгляду повідомлення, йому присвоюється серія та номер, які можна перевірити в Реєстрі дозвільних документів.
- Розробка технічного паспорта сертифікованим інженером
Технічний паспорт – це документ, у якому відображається планування, площа об’єкта, поверховість, дата будівництва, а також його технічні характеристики. Його завдання – відобразити фізичний стан об’єкта в документальному вигляді для подальшого оформлення права власності. До 01 січня 2013 року, технічну інвентаризацію проводило тільки Бюро технічної інвентаризації, але, на сьогоднішній день, провести заміри будинку і розробити технічний паспорт може організація, у якої в штаті є сертифікований інженер.
- Реєстрація декларації про готовність об’єкта до експлуатації в архітектурно-будівельній інспекції
Зареєстрована декларація є документом, який підтверджує введення в експлуатацію нерухомого майна.
Для проведення реєстрації її необхідно заповнити та подати в електронній формі через електронний кабінет або через ЦНАП. На сьогодні декларація не видається з проставленням печатки архітектурно-будівельною інспекцією, а вноситься в електронний реєстр дозвільних документів. Після розгляду декларації, проводиться її реєстрація з присвоєнням серії і номера, які можна перевірити в Реєстрі.
- Отримання документа про присвоєння поштової адреси новому об’єкту будівництва
Адреса присвоюється виконавчим органом сільської, селищної, міської ради. Для присвоєння адреси подаються такі документи:
– заява про присвоєння адреси;
– копія документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою – у разі, якщо право власності або користування земельною ділянкою не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
– копія документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта – якщо відомості про такий документ не внесено до електронної системи.
- Реєстрація права власності на будинок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з отриманням витягу з реєстру
Реєстрація права власності означає, що об’єкт зареєстрований, а Витяг з реєстру відображає інформацію про це. Реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проводить державний реєстратор або нотаріус. Витяг видається на білому аркуші А4, з підписом і печаткою реєстратора або нотаріуса.
Для реєстрації права власності подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта;
2) технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси.
У випадку, якщо такі документи містяться в електронному реєстрі, їх подача не являється обов’язковою.