Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Спадкування самочинного будівництва в судовому порядку

Спадкування самочинного будівництва в судовому порядку

Що робити спадкоємцям, якщо до складу спадщини входить самочинно збудоване нерухоме майно?

В першу чергу необхідно з’ясувати, що ж являється самочинним будівництвом.

Так, відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України. Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом за наявності хоча б однієї з таких умов:

  1. Якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети;
  2. Збудовані без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи (наприклад, без подання повідомлення про початок будівельних робіт), чи належно затвердженого проекту;
  3. Збудовані з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

При цьому, особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Також Цивільним кодексом (ст. 1216, 1218) визначено наступне. Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Оскільки особа не набуває права власності на самочинно збудовану нерухомість, то за загальним правилом таке нерухоме майно не може входити до складу спадщини.

В цьому випадку до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.

Однак з цього правила бувають виключення. Узаконити успадковане самочинне будівництво можна як в адміністративному, так і в судовому порядку. Далі розглянемо випадки, в яких спадкування відбувається в судовому порядку.

В першу чергу, у вже згаданій статті 376 Цивільного кодексу України міститься виключення. Відповідно до цього виключення право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Тобто. Якщо після того, як самовільно зведено нерухомість, була отримана земельна ділянка з відповідним цільовим призначенням. Або ж якщо призначення земельної ділянки було змінено, можна в судовому порядку визнати право власності на таку нерухомість.

Інший випадок – коли майно збудоване на земельній ділянці, яка належала спадкодавцю. В цьому випадку законодавством передбачено наступне. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб (ч. 5 ст. 376 ЦКУ).

Оскільки до спадкоємців переходять всі права спадкодавця, то спадкоємці мають право звернутися до суду з заявою про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно. Але лише в тих випадках, коли відповідно до законодавства таке право мав спадкодавець.

Право вимагати визнання права власності на самочинно збудоване майно є суб’єктивним цивільним правом, яке переходить  до спадкоємців у порядку спадкування.

Така позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 24.10.2018 в справі № 0541/3459/12.

Отже. Якщо спадкодавець мав право узаконити самочинно зведені будівлі. В такому випадку звернення спадкоємців до суду з заявою про визнання права власності буде належним способом захисту їхніх прав.

При цьому, до суду необхідно надати документи та докази, за наявності яких можливе задоволення таких позовних вимог, зокрема: 

  • рішення компетентного органу про надання земельної ділянки для забудови; 
  • підтвердження ступеню готовності самочинного будівництва; 
  • докази, що цим будівництвом не порушуються права та законні інтереси інших осіб; 
  • відомості про те, в якому році було зведено самочинні будівлі; 
  • документи, що підтверджують відповідність самочинно зведених будівель архітектурним, будівельним, санітарним, протипожежним правилам та нормам тощо. 

Кожна конкретна ситуація у справах з спадкування самочинного будівництва потребує індивідуального підходу.

Фахівці адвокатського об’єднання «БАЄРС» завжди зможуть:

  • надати консультацію щодо перспектив судового розгляду;
  • оформити документи, яких не вистачає;
  • кваліфіковано скласти позовну заяву до суду.

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.