На сьогодні приватне підприємство – організаційно-правова форма, створення, діяльність та продаж якої найменше врегульовані нормами чинного законодавства України. І хоча в порівнянні з товариством з обмеженої відповідальністю така юридична особа створюється та використовується значно рідше, вона й досі користується певною популярністю.
Особливістю приватного підприємства є те, що воно може створюватись виключно на основі приватної власності. Також його власник може особисто та безпосередньо здійснювати керівництво його господарською діяльністю.
Загалом приватне підприємство дуже схоже на товариство з обмеженою відповідальністю. Воно може мати одного або кількох засновників, діє на підставі власних установчих документів, утворює статутний капітал тощо. Однак відсутній спеціальний закон, який регулює діяльність приватних підприємств. Враховуючи це при необхідності його продажу, в тому числі і в випадку експрес-ліквідації, у власників виникають додаткові запитання.
Процедура оформлення продажу корпоративних прав приватного підприємства дещо відрізняється від ТОВ.
Основні відмінності полягають в наступному:
- На відміну від ТОВ, при оформленні передачі (продажу) корпоративних прав не вимагається підписання між продавцем і покупцем акту приймання-передачі частки в статутному капіталі підприємства.
- Навіть якщо приватне підприємство має одного засновника, вирішення питання відчуження підприємства або його частини оформлюється протоколом загальних зборів засновників. На зборах в числі запрошених обов’язково повинен бути присутнім покупець приватного підприємства. Він виражає своє бажання придбати підприємство та, після ухвалення відповідного рішення, приймає участь у розгляді інших питань порядку денного (наприклад, затвердження нової редакції статуту) і підписує протокол.
- Якщо підприємство має кількох засновників, а свою частку відчужує лише один з них. Немає необхідності окремим документом оформлювати згоду інших засновників. Це питання також вирішується на загальних зборах та оформлюється зазначеним вище протоколом.
- У випадку, якщо новий власник планує змінити установчі документи підприємства, його директора, місцезнаходження тощо. Всі ці питання також оформлюються тим самим протоколом загальних зборів засновників, яким вирішується питання про продаж підприємства або його частини. Необхідності приймати окреме рішення немає.
Отже, при продажу приватного підприємства державному реєстратору або нотаріусу необхідно надати всього два основних документи. Це протокол загальних зборів засновників та відповідна реєстраційна заява. У випадку зміни статуту додатково подається його нова редакція.