Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Зміни щодо відчуження авторських прав

Зміни щодо відчуження авторських прав

З 1 січня 2023 року набув чинності новий закон «Про авторське право і суміжні права».

Зазначеним законом запроваджується ряд нововведень, що стосуються відчуження авторських прав, на які варто звернути увагу.

До набрання чинності нового закону діяла норма, відповідно до якої  майнові права на службовий твір належать спільно працівникові і роботодавцю. Відтепер майнові права інтелектуальної власності на твір, створений у зв’язку з виконанням трудового договору, «за замовчування» переходять до роботодавця з моменту створення службового твору. Авторська винагорода може входити до заробітної плати. Якщо ж роботодавець та працівник (автор твору) дійшли згоди розподілити між собою майнові права на твір? В такому випадку їм необхідно відобразити такі домовленості у відповідному договорі.

Новим законом внесено ряд змін, що стосуються авторського права на комп’ютерні програми. Встановлено, що охорона комп’ютерної програми поширюється на комп’ютерні програми, виражені у вихідному або об’єктному кодах, якщо вони є оригінальними.

Не є формами вираження комп’ютерної програми та не охороняються законом «Про авторське право та суміжні права»:

  • графічний інтерфейс користувача;
  • набір виконуваних функцій;
  • формат файлів даних, які використовуються у комп’ютерній програмі для експлуатації її функцій.

Новим законом також встановлено наступне. Умови договорів про передання майнових прав інтелектуальної власності, що погіршують становище автора або його спадкоємців порівняно із становищем, передбаченим чинним законодавством, або обмежують право творця на створення інших об’єктів, є нікчемними.

В першу чергу, кому цю норму слід враховувати?

Компаніям, які працюють в ІТ-сфері та використовують в якості субпідрядників фізичних осіб-підприємців на підставі договорів про виконання робіт або надання послуг.

Досить часто в таких договорах містяться умови передачі майнових прав інтелектуальної власності та застосовуються положення про «неконкуренцію». Тобто підрядникам протягом певного часу забороняється працювати в тій самій сфері, в якій працює компанія-замовник та створювати продукти, аналогічні тим, над якими вони працювали за договором.

Оскільки по суті такі положення договору обмежують право автора на створення інших об’єктів, такі договори можуть бути визнані нікчемними.

Крім того. ІТ-компаніям слід звернути увагу на встановлену новим законом пряму заборону передавати за договором майнові права інтелектуальної власності, яких не існувало на момент укладення договору. Тепер при співпраці з ФОП умова договору щодо передачі замовнику послуг всіх майнових прав на об’єкти, що будуть створені за договором, буде нечинною.

Норми нового закону «Про авторське право та суміжні права» вже вступили в силу. Тому радимо переглянути договори, що містять умови передання майнових прав інтелектуальної власності на предмет їх відповідності діючому законодавству.

За правовою допомогою з цього питання Ви можете звернутися до адвокатського об’єднання «БАЄРС». Ми завжди будемо раді допомогти.

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.