Відповідно до трудового законодавства роботодавець зобов’язаний надавати працівникам час для відпочинку. До нього включаються перерви в роботі, оплачувані відпустки та вихідні дні.
Загальний порядок надання відпусток та вихідних (їх оформлення) досить простий та зрозумілий. Однак на практиці часто виникає питання, що робити в не зовсім стандартних випадках.
Тож розглянемо декілька прикладів щодо дій роботодавця та працівника в таких випадках.
- 1. Чи можна ділити основну щорічну відпустку на частини, щоб безперервна частина протягом року становила менше 14 днів?
Відповідно до трудового законодавства відпустка за заявою працівника може бути поділена на частини будь якої тривалості. Але за умови, щоб її безперервна частина становила не менше 14 календарних днів.
При цьому, існує думка, яку часто можна побачити в мережі інтернет, що в період воєнного стану можна не дотримуватись цієї вимоги да ділити відпустку на частини будь- якої тривалості.
Це не так. На сьогодні законодавством передбачено лише один випадок, коли відпустку можна ділити на частини без будь-яких обмежень. Це застосування підприємством спрощеного режиму регулювання трудових відносин відповідно до Глави ІІІ-Б Кодексу законів про працю.
В усіх інших випадках надання безперервної частини відпустки тривалістю 14 календарних днів – обов’язкове.
- 2. Чи можна надати працівнику частину основної щорічної відпустки лише в робочі дні?
Наприклад, працівник просить надати йому відпустку на п’ять днів з понеділка по п’ятницю. Виникає питання, чи потрібно до неї додавати вихідні дні?
В цьому випадку – не потрібно. Вихідні дні включаються до відпустки в тому випадку, коли вона надається на більш тривалий час, або ж дати, на які просить надати відпустку працівник, припадають на вихідний.
Загалом, якщо роботодавець не заперечує, працівник може отримати відпустку декількома частинами так, щоб продовжити її за рахунок вихідних. Наприклад, три дні відпустки на одному тижні (з середи по п’ятницю), і два в іншому (з понеділка по вівторок). Таке оформлення відпустки не буде порушенням законодавства про працю.
- 3. Що робити, коли працівник захворів та оформив лікарняний під час відпустки?
В цьому випадку, за загальним правилом термін відпустки працівника продовжується на кількість днів перебування на лікарняному. При цьому, оформлювати якісь додаткові документи для продовження відпустки е потрібно.
Однак, існує і інший варіант. За бажанням працівника за період перебування на лікарняному йому може бути надана відпустка на відповідну кількість днів в інший час. В цьому випадку доцільно внести зміни до графіку відпусток. Надання відпустки здійснюється за заявою працівника та оформлюється відповідним наказом.
- 4. Робота у вихідний день. Оплата в подвійному розмірі чи надання іншого дня відпочинку?
Кодексом законів про працю (ст. 73) встановлено, що робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.
Ця норма поширюється і на перебування працівника у відрядженні в вихідний день.
Тому обидва варіанти будуть правильними. Однак необхідно враховувати, що відповідно до ст. 107 КЗпП у роботодавця виникає обов’язок оплатити роботу у вихідний день в подвійному розмірі. А надання іншого дня відпочинку здійснюється за бажанням працівника.
Як бачимо, різні статті дещо по різному описують одну й ту саму ситуацію.
Тому роботодавцю слід діяти наступним чином. Якщо працівник бажає отримати інший день відпочинку за роботу у вихідний, він повинен написати роботодавцю відповідну заяву. А роботодавець – видати наказ про надання дня іншого дня відпочинку за раніше відпрацьований. При цьому, такий день відпочинку може бути доданим до щорічної відпустки.
Якщо ж працівник не надав такої заяви, то роботодавець повинен оплатити роботу у вихідний день у подвійному розмірі.
На практиці при оформленні відпусток та вихідних можуть виникати і інші питання. Фахівці Адвокатського об’єднання «БАЄРС» мають більш ніж десятирічний практичний досвід у їх вирішенні.
Якщо у Вас виникають сумніви, як вчинити в тій чи інші ситуації, які документи та як саме необхідно оформити, Ви завжди зможете звернуся до нас за наданням кваліфікованої допомоги.
Автор:
Володимир Дишлюк, юрист Bires Law Firm