Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Що слід включити?

Що слід включити?


Положення про оплату праці – це документ, який при відсутності колективного договору обов’язково повинен бути на кожному підприємстві.

Як випливає з назви самого документу, положення регулює умови оплати праці працівників. При його розробці необхідно враховувати як вимоги трудового законодавства – Кодексу законів про працю України, Законів України «Про оплату праці», «Про відпустки» тощо, так і внутрішніх документів підприємства, в тому числі його статуту.

Розробляти не можна скачати з інтернету

Досить часто трапляються випадки, коли роботодавці формально підходять до розробки Положення про оплату праці. Інколи й взагалі скачують його з мережі Інтернет. Як наслідок – при настанні нестандартної ситуації, наприклад, необхідності виплатити працівнику компенсацію або доплату, виникають питання:

  • Чи можемо ми зробити таку доплату працівнику?
  • Як правильно документально оформити виплату?
  • Чи будуть негативні наслідки при здійсненні такої виплати у разі проведення перевірки контролюючими органами?

Радимо ретельно підходити саме до розробки Положення про оплату праці та рекомендуємо включити наступні розділи:

  • 1. Загальні положення

Як видно з назви розділу, сюди включається загальна інформація щодо самого Положення, мети його впровадження, принципів обчислення та нарахування заробітної плати тощо.

  • 2. Система оплати праці

Цей розділ повинен містити інформацію щодо структури заробітної плати, умови оплати праці в надурочний та нічний час, оплату праці за сумісництвом тощо. При його складанні необхідно враховувати гарантії по оплаті праці, передбачені нормами чинного законодавства.

  • 3. Основна заробітна плата

Основна заробітна плата – винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадових обов’язків). Саме в цьому розділі підприємство визначає, як будуть розраховуватися посадові оклади працівників. Тут можна встановити базову ставку заробітної плати, прив’язавши її до певної, найчастіше – найбільш поширеної, посади на підприємстві.

Часто трапляються випадки, коли працівники, які займають одну й туж саму посаду, мають різний посадовий оклад. Це суперечить вимогам діючого законодавства.

Саме в цьому розділі доцільно передбачити чіткі критерії, відповідно до яких визначається посадовий оклад працівника, в тому числі для працівників, які займають одинакові посади. Ними можуть кваліфікація працівника, досвід роботи, наявність професійної освіти тощо. Також варто передбачити, яким чином будуть відрізнятися назви посад таких працівників. Наприклад, до назви можна додавати визначення «старший», «молодший», «головний» тощо.

Також в цьому розділі необхідно визначити періодичність перегляду посадових окладів, а також критерії та показники, які можуть вплинути на підвищення окладу. Наприклад, підвищення заробітної плати може бути пов’язане з виконанням як працівником, так і відділом, в якому він працює, планових показників виробництва (продажів), дотриманням показників ефективності та якості роботи тощо.

  • 4. Додаткова заробітна плата

Найчастіше додаткова заробітна плата – це премії, що виплачуються працівникам за результатами роботи за певний період (місяць, квартал, рік). Тому варто передбачити чіткий і зрозумілий для працівників механізм нарахування премій та встановити її мінімальні та максимальні розміри.

  • 5. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати

Часто роботодавець, з метою додаткової мотивації працівників, здійснює додаткові виплати, що не передбачені чинним законодавствам. Це може бути компенсація медичного страхування, витрат на проїзд, витрат на оздоровлення працівників та заняття спортом тощо.

Щоб уникнути додаткових питань від контролюючих органів, а також для кращого розуміння працівниками системи виплат на підприємстві, в цьому розділі необхідно передбачити вичерпний перелік компенсацій та доплат, що можуть виплачуватися роботодавцем. Також варто чітко визначити умови, за яких такі компенсації та доплату будуть здійснюватися.

  • 6. Оплата відряджень

Цей розділ варто додавати до Положення у випадку, коли працівники підприємства офіційно направляються у службові відрядження. Тут можна встановити розмір добових витрат при відрядженнях як по Україні, так і за її межами, перелік документів, що оформляються при відрядженнях, порядок звітності працівників тощо.

  • 7. Строки і періодичність виплати заробітної плати

Варто пам’ятати, що заробітна плата повинна виплачуватись не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів. Тому в Положення необхідно встановити дні виплати з урахуванням зазначених вимог. Також варто передбачити випадки, в яких виплата заробітної плати буде переноситися на інший день.

  • 8. Відрахування із заробітної плати

Трапляються ситуації, коли роботодавцю необхідно утримати певну суму із заробітної плати працівника. Це може бути як стягнення в межах виконавчого провадження (наприклад, стягнення аліментів), так і покриття заборгованості перед роботодавцем (повернення своєчасно не повернутого авансу на службове відрядження, відшкодування завданої роботодавцю шкоди тощо).

Тому необхідно передбачити випадки, в яких збудуть здійснюватися відрахування із заробітної плати, порядок їх здійснення та граничний розмір.

Як бачимо, розробка Положення про оплату праці потребує комплексного підходу та врахування особливостей роботи підприємства. Фахівці Адвокатського об’єднання «БАЄРС» мають десятирічний досвід розробки кадрових документів будь-якої складності

Автор:

Володимир Дишлюк, юрист Bires Law Firm

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.