Здавалося б, все зрозуміло: п. 8 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України передбачає таку підставу для розірвання трудового договору, як розкрадання майна власника.
Але ж на практиці все не так просто. Не можна просто видати наказ та звільнити працівника за крадіжку. Навіть за наявності у роботодавця беззаперечних доказів – записів з відеокамер, численних показів свідків тощо.
По-①, викрадене майно повинно перебувати на балансі підприємства, у власності або ж в оренді. Для того, щоб підтвердити нестачу майна, необхідно призначити інвентаризаційну комісію, провести інвентаризацію та визначити вартість викраденого.
В залежності від вартості викраденого працівника може бути притягнуто до адміністративної (вартість до 227 гривень) або кримінальної (більше 227 гривень) відповідальності.
По-②, звільнити працівника та стягнути з нього завдані збитки можна лише після того, як вирок суду набрав законної сили. Або ж працівника було притягнуто до адміністративної відповідальності. Для цього необхідно звернутися з заявою про скоєння розкрадання до поліції, дочекатися завершення досудового розслідування та вироку суду.
Тобто, поки триватиме розслідування і суд буде розглядати справу, працівник, якому роботодавець не може більше довіряти, і далі буде працювати на підприємстві .
Тому в кожному конкретному випадку роботодавець повинен вирішувати, що йому важливіше. Притягнути працівника до відповідальності та стягнути з нього збитки, чи якнайшвидше його звільнити?
Якщо все ж таки вирішили якнайшвидше звільнити недобросовісного працівника, необхідно визначитися з підставою для звільнення.
В залежності від ситуації, це може бути прогул, систематичне невиконання обов’язків та навіть угода сторін.