Ведення військового обліку на підприємстві регламентується Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим Постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі – Порядок).
Порядком не тільки встановлюються вимоги щодо військового обліку, а й затверджуються форми обов’язкових для ведення документів.
Зрозуміло, що військовий облік в першу чергу стосується чоловіків, які приймаються на роботу та працюють на підприємстві.
З метою дотримання вимог законодавства про військовий облік ми пропонуємо дотримуватись наступного алгоритму при прийомі на роботу чоловіків:
1. При прийомі на роботу чоловіків потрібно перевірити наявність в них військово-облікових документів. Такими документами можуть бути:
- Посвідчення про приписку до призовної дільниці;
- Військовий квиток;
- Тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
З цих документів необхідно зняти копію та разом з іншими документами працівника (паспорт, ідентифікаційний код, диплом тощо) покласти до особової справи.
2. Прийнятих на роботу чоловіків необхідно ознайомити з Правилами військового обліку під підпис (містяться в додатках до Порядку).
Для цього Правила військового обліку необхідно роздрукувати в двох примірниках.
Один примірник розміщується на території підприємства на видному місці, якщо є стенд – на стенді.
Другий примірник зберігається в працівника, який займається кадровим та військовим обліком. На останній сторінці правил можна розмістити таблицю (пустографку). Всі чоловіки при прийомі на роботу в пустографці повинні поставити прізвище та ініціали, дату, підпис.
3. Протягом 5 днів з дня прийому на роботу працівника необхідно внести інформацію про нього до:
– списків персонального військового обліку;
– відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Форми зазначених документів містяться в додатках до Порядку.
Їх можна вести або в електронному, або в паперовому вигляді. Краще – в електронному, і роздруковувати за потреби, так буде простіше додавати або змінювати інформацію.
Списки персонального військового обліку ведуться по чотирьох категоріях працівників окремо:
- військовозобов’язані (резервісти) офіцерського складу;
- військовозобов’язані (резервісти) рядового, сержантського та старшинського складу;
- військовозобов’язані та резервістів з числа жінок;
- призовники.
Тобто, необхідно завести чотири окремі списки і вносити інформацію про працівника до одного з списків в залежності від того, до якої групи відноситься працівник. Якщо не має працівників, які б відносились до якоїсь групи, такий список залишається пустим.
В відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів зазначається кількість працівників відповідної категорії. При прийомі або звільненні працівників до відомості вносяться зміни.
4. Протягом 7 днів з дати видачі наказу про прийом на роботу необхідно подати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), на обліку в якому стоїть працівник, повідомлення про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (форма повідомлення міститься в додатках до Порядку).
Повідомлення необхідно заповнити, зазначити дані працівника, номер наказу про прийом на роботу або звільнення, підписати у директора підприємства та надіслати до ТЦК.
За порушення правил військового обліку під час воєнного стану на директора підприємства може бути накладений штраф в розмірі від 34 000 до 59 500 грн. (ст. 210¹ КУпАП).
Автор:
Володимир Дишлюк, юрист Bires Law Firm