Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Зміни в законодавстві про мобілізацію 2024

Зміни в законодавстві про мобілізацію 2024

17 квітня 2024 року офіційно опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».  Закон набирає чинності з 18 травня 2024 року.

Отже, фактично через місяць мобілізація буде проходити за новими правилами.

В цій статті ми розглянемо основні зміни, які торкнуться військовозобов’язаних та резервістів.

Чого ж варто очікувати?

1. Зміна обов’язків громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

Усі військовозобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону (до 18 липня 2024 року) зобов’язані уточнити свої облікові дані. Фактично – надати до ТЦК актуальну інформацію про свою адресу проживання, мобільний телефон, електронну пошта тощо. Це можна буде зробити безпосередньо в ТЦК, через центри надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

При цьому, Законом встановлено, що громадяни, які перебувають на військовому обліку, реєструють свій електронний кабінет в добровільному порядку. Тобто, це право, а не обов’язок.

Відтепер Законом передбачено, що проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби за рішенням військово-лікарської комісії являється обов’язком громадянина.

У період проведення мобілізації всі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ (посвідчення про приписку до призовної дільниці або військовий квиток). Такий документ повинен пред’являтися на вимогу представника ТЦК або поліції.

2. Визначено вичерпний перелік поважних причин неприбуття до ТЦК в разі отримання повістки:

  • перешкоди стихійного характеру;
  • хвороба;
  • воєнні дії на відповідній території або їх наслідки;
  • смерть близького родича або близького родича дружини.

Крім того Законом передбачено: громадянин зобов’язаний у строк, що не перевищує трьох діб від зазначеної у повістці дати, повідомити ТЦК про причини неявки та надати підтверджуючі документи. Після чого, в семиденний строк прибути до ТЦК.

3. Визначено заходи впливу до громадян, які не виконують передбачені Законом обов’язки під час мобілізації.

Якщо громадяни не виконує встановлені Законом обв’язки, а фактично – не з’являється до ТЦК після отримання повістки? За зверненням ТЦК поліція проводить адміністративне затримання такого громадянина та його доставку до ЦТК.

Якщо ж поліція не змогла доставити військовозобов’язаного до ТЦК? Громадянина можуть тимчасово обмежити в праві керування транспортним засобом в судовому порядку. Фактично – заблокувати посвідчення водія.

Законом встановлення процедура позбавлення такого права, відповідні зміни вносять і до Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, після того як до ТЦК надійшла інформація від поліції про неможливість примусової доставки. ТЦК в паперовій формі рекомендованим листом надсилає громадянину вимогу про виконання обов’язку військовозобов’язаного.

У випадку, якщо військовозобов’язаний не виконав вимогу протягом 10 календарних днів з дня її вручення? ТЦК звертається до суду з приводу тимчасового обмеження права керувати транспортним засобом.

Суд розглядає справу в письмовому провадженні протягом 30 днів з дня відкриття провадження, встановлює обмеження або відмовляє ТЦК у задоволені вимоги.

Тимчасове обмеження встановлюється на строк до виконання вимоги ТЦК, тобто, поки вимоги ТЦК не виконані – керувати транспортним засобом заборонено.

4. Встановлено ряд обмежень для громадян, які не стоять на військовому обліку або не оновили свої персональні дані:

  • Вчинення консульських дій за заявами чоловіків віком від 18 до 60 років здійснюється за умови одночасного оновлення персональних даних;
  • Чоловіки віком від 18 до 60 років зможуть оформити або переоформити паспорт за кордоном лише за умови наявності в них військово-облікових документів. Чоловіки, які виїхали за кордон, не зможуть переоформити паспортні документи по закінченню терміну їх дії, якщо вони не стоять на військовому обліку. А для того, щоб стати на військовий облік – їм потрібно буде повернутися в Україну.
  • На державну службу не зможе вперше вступити чоловік віком до 60 років, який не пройшов базову загальновійськову підготовку або військову службу. Окрім не придатних до військової служби за станом здоров’я.
  • Прокурором (в тому числі стажистом) може стати громадянин України (незалежно від статі), який пройшов базову загальновійськову підготовку або військову службу.

Варто зазначити, що нові вимоги до державних службовців та прокурорів будуть застосовуватися лише після скасування воєнного стану.

Як бачимо, Закон вносить досить багато нововведень що проведення мобілізації, розширює права працівників ТЦК та поліції, а також передбачає додаткову відповідальність за порушення законодавства про мобілізацію.

Відкритим залишається питання про направлення повісток в електронному вигляді. Закон передбачає, що повістка може бути підписана електронним цифровим підписом особи, яка її видала або сформувала. При цьому, механізм направлення повісток в електронному вигляді новий Закон не встановлює.

Тому можна чекати на чергові нововведення, оскільки протягом двох місяців з дня набрання чинності Закону Кабінет Міністрів України повинен забезпечити функціонування електронного кабінету військовозобов’язаного, а в тримісячний – привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом.

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.