При слові «обшук» у багатьох виникають асоціації з вибитими дверима, гармидером, озброєними до зубів правоохоронцями. Однак дана слідча дія чітко регламентована законодавством України. Тому у цій статті ми поговоримо про те, як проводиться обшук та як захистити свої права під час його проведення.
Перед початком обшуку слідчий/прокурор зобов’язаний вручити копію ухвали суду про надання дозволу на проведення обшуку.
При цьому необхідно детально проаналізувати зміст вищезазначеної ухвали на предмет:
- строк її дії, який не може перевищувати один місяць з дня її постановлення;
- правильності зазначення адреси обшуку;
- назви підприємства, коду ЄДРПОУ;
- повноваження слідчого або прокурора, який прийшов з ухвалою на обшук.
Це дозволить вам перевірити правові підстави для проведення обшуку. Навіть хоча б одна допущена помилка в рішенні суду (наприклад, у букві чи цифрі) є підставою не допустити правоохоронні органи до проведення обшуку на підприємстві.
Слідчі обов’язково повинні залучити двох понятих під час проведення обшуку. Однак у зв’язку з веденням на території України воєнного стану законом передбачена можливість проведення обшуку без участі понятих. У разі, якщо існує потенційна небезпека для їхнього життя чи здоров’я. У такому разі хід і результати проведення обшуку в обов’язковому порядку фіксуються доступними технічними засобами шляхом здійснення безперервного відеозапису.
Зазвичай, наслідками обшуку є вилучення грошових коштів, документів, і іншого майна підприємства. Це у свою чергу вносить корективи в його роботу та може негативно відобразитись на подальшому веденні бізнесу.
На практиці предметом вилучення під час обшуку на підприємстві може бути наступне майно:
- первинні бухгалтерські документи на паперових носіях;
- мобільні телефони працівників;
- комп’ютерна техніка;
- інформація в електронному вигляді;
- готівкові грошові кошти;
- предмети, які вилучені законом з обігу тощо.
Доцільно зазначити. При вилученні комп’ютерних систем володілець інформації має право вимагати від особи, яка здійснює тимчасове вилучення комп’ютерних систем, здійснити копіювання інформації за наявності технічної можливості здійснення копіювання. Виключенням для копіювання є інформація, обіг якої заборонений законом. Також не менш важливе значення має складання опису вилученого майна, до якого слід віднестись відповідально. Це пояснюється тим, що якість складеного опису в подальшому може вплинути на реалізацію права на повернення майна.
У кінці обшуку слідчий або прокурор зобов’язані дати вам ознайомитися з протоколом. Якщо були порушення, важливо зазначити зауваження у протоколі щодо порушення процедури проведення обшуку. Копія протоколу, разом із доданим до нього описом вилучених документів і тимчасово вилучених речей, залишається у вас.
Безсумнівно, обшук на підприємстві завжди починається раптово та непередбачувано. Лише приділивши достатньо уваги підготовці до обшуку як роботодавець, так і співробітники компанії будуть готові до візиту «несподіваних гостей».
Ми підготували для Вас декілька рекомендацій, які допоможуть мінімізувати негативні наслідки для вашого бізнесу та співробітників під час проведення обшуку:
- На сьогодні найбільш ефективною є практика превентивного укладення юридичними особами договорів із адвокатами про надання правничої допомоги. Зокрема щодо участі у можливому обшуці. Така позиція виправдовує себе у реальному житті. Наявність договору про надання правничої допомоги з адвокатом забезпечує прибуття до місця проведення обшуку в максимально короткий термін. Тож, якщо у Вас з’явилась інформація щодо проведення обшуку, необхідно терміново повідомити адвоката. Чинний Кримінальний процесуальний кодекс України дозволяє залучати адвоката на будь-якому етапі обшуку і забороняє слідчому або прокурору не допустити його. Звертаємо Вашу увагу, що співробітники підприємства не повинні давати жодних пояснень під час обшуку до приїзду адвоката. Навіть якщо правоохоронні органи на цьому наполягають.
- Також на підприємстві повинна бути визначена відповідальна особа для належної комунікації з силовиками. Відповідальна особа з «холодним» розумом слідкуватиме за перебігом подій під час проведення обшуку та фіксуватиме можливе вчинення правоохоронними органами неправомірних дій. Тому важливо знати не лише свої права, а й права осіб, уповноважених на проведення обшуку для того, щоб запобігти перевищення повноважень правоохоронними органами. Наприклад, слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. Також слідчий (прокурор) під час проведення обшуку має право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, долати системи логічного захисту, якщо особа, присутня при обшуку, відмовляється їх відкрити чи зняти (деактивувати) систему логічного захисту. Однак проводити обшук за однією ухвалою суду правоохоронці можуть лише один раз. Тобто після складання протоколу і виходу правоохоронців з приміщення, вони не можуть повернутися за тією самою ухвалою.
- Доцільно час від часу проводити інструктажі з працівниками компанії. Під час таких інструктажів обговорювати їхні права та обов’язки, а також план їхніх дій під час самого обшуку. В окремих випадках не зайвими будуть навчання з симуляцією обшуку та подальшим аналізом припущених помилок.
- Якщо Ви з тієї чи іншої причини не хочете, щоб якась інформація потрапила до силовиків, треба провести підготовчі дії. Наприклад, варто перенести робочу інформацію в електронному вигляді у хмару чи на зовнішній сервер, не зберігати на комп’ютері зайві файли. Чим менше на робочому комп’ютері буде даних, тим краще. Акцентуємо увагу на тому, що Ви не зобов’язані нікому повідомляти свої паролі.
Звичайно, підприємство не може бути застраховане від проведення обшуку, але може мінімізувати негативні наслідки його проведення. Тому необхідно завчасно проінструктувати працівників.
Тому принципово важливою є участь адвоката у проведенні цієї складної слідчої дії. Саме адвокат буде в змозі не лише забезпечити дотримання процедури обшуку, гарантувати ефективний захист прав і законних інтересів власника бізнесу і співробітників компанії, а й домогтися повернення вилученого майна в найближчому майбутньому.
Автор:
Анастасія Мерзлюк, юрист Bires Law Firm