У певних випадках у межах кримінального провадження до юридичних осіб можуть бути застосовані заходи кримінально-правового характеру.
Такі заходи не варто ототожнювати з кримінальною відповідальністю, оскільки не несуть за собою наслідків настання кримінальної відповідальності у вигляді судимості. Однак все ж таки вони є своєрідною санкцією для компанії у кримінальному провадженні.
Які ж існують види заходів кримінально-правового характеру, що застосовуються до юридичних осіб?
Чинним Кримінальним кодексом України передбачено три види заходів кримінально-правового характеру, які можуть бути застосовані до юридичної особи:
- штраф;
- конфіскація майна;
- ліквідація.
При цьому до юридичних осіб штраф та ліквідація можуть застосовуватися лише як основні заходи кримінально-правового характеру, а конфіскація майна – лише як додатковий. При застосуванні заходів кримінально-правового характеру юридична особа зобов’язана відшкодувати нанесені збитки та шкоду в повному обсязі, а також розмір отриманої неправомірної вигоди, яка отримана або могла бути отримана юридичною особою.
Перелік злочинів, за вчинення яких до підприємства можуть бути застосовані вищезазначені заходи кримінально-правового характеру, є досить широким. Застосування примусових заходів можливе за вчинення корупційних правопорушень, злочинів у сфері службової діяльності, за легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом, а також за вчинення злочинів проти людства та проти основ конституційного ладу України.
Необхідно звернути увагу, що умовою застосування заходів кримінально-правового характеру є вчинення кримінального правопорушення саме уповноваженою особою. У переважній більшості випадків самого лише факту наявності вини уповноваженої особи компанії у вчиненні злочину недостатньо. В обов’язковому порядку має бути доведено, що злочин було вчинено від імені та в інтересах компанії. Інакше кажучи, протиправне діяння уповноваженої особи призвело до отримання підприємством неправомірної вигоди або створило умови для отримання такої вигоди.
Тому у разі скасування повідомлення про підозру уповноваженій особі компанії, статус юридичної особи у кримінальному провадженні має також втрачатись.
Анастасія Мерзлюк
Юрист Bires Law Firm