03.11.2022 року прийнято Закон «Про матеріали і предмети, призначені для контакту з харчовими продуктами». Закон встановлює нові вимоги до виробників та розповсюджувачів товарів, що контактують з продуктами харчування, в тому числі і до виробників упаковки.
Набирає чинності 25.11.2025 року. У підприємств є майже три роки для того, щоб привести свою діяльність у відповідність до його вимог.
Відповідно до ст. 1 Закону, матеріали і предмети, призначені для контакту з харчовими продуктами – призначені для безпосереднього та/або опосередкованого контакту з харчовими продуктами, що використовуються з метою виробництва, фасування, зберігання, транспортування, реалізації, використання та/або споживання харчових продуктів, включаючи тару, упаковку (пакувальні матеріали) і посуд.
Законом передбачено, що для 18 окремих груп матеріалів можуть затверджуватись спеціальні вимоги. До них, крім іншого, належать кераміка, скло, гума, пластик, папір та деревина. Спеціальні вимоги повинні розробити Міністерство охорони здоров’я та Держпродспоживслужба до введення в дію Закону.
Законом встановлюється ряд нових вимог до матеріалів і предметів. Декларування відповідності, забезпечення простежуваності компонентів, належне маркування, створення підприємствами системи забезпечення якості та системи контролю якості.
До введення в дію Закону лишається майже три роки. Проте більшості виробникам та розповсюджувачам матеріалів і предметів, які контактують з харчовими продуктами, до 25.11.2025 року необхідно вжити ряд заходів:
- Визначитись, яким чином буде проводитись маркування матеріалів і предметів, що контактують з харчовими продуктами, розробити відповідні супровідні документи до них;
- Після прийняття державними органами спеціальних вимог до матеріалів. Необхідно визначитися з інформацією, що буде вноситись до декларації відповідності та забезпечити наявність на підприємстві документів, що підтверджують таку інформацію;
- Забезпечити наявність на підприємстві документів, які дадуть змогу простежити походження сировини та речовин, з яких виробляють матеріали і предмети, що контактують з харчовими продуктами;
- Розробити систему забезпечення якості. Має охоплювати весь процес виробництва або поставки матеріалів і предметів для контакту з харчовими продуктами. Впровадити її на підприємстві (положення, інструкції, процедури, накази тощо);
- Розробити та впровадити систему контролю якості. Має включати постійний моніторинг процесу виробництва або поставки, виявлення ризиків, визначення факторів, що впливають на якість продукції та необхідні коригувальні дії для відпуску продукції належної якості (положення, інструкції, процедури, накази тощо).
Порушення вимог законодавства тягне за собою накладення штрафу на підприємство у розмірі 15 мінімальних заробітних плат. На сьогодні це 100 500,00 грн. Розробка та впровадження зазначених заходів потребує значного часу, особливо коли це стосується процесу виробництва.
Тому радимо не зволікати та вже найближчим часом визначитись, що саме необхідно зробити Вашому підприємству, щоб відповідати вимогам Закону.