Ну що ж. Продовжуємо розбирати новоприйнятий Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві від 30.08.2019 року № 1210. Далі – законопроект № 1210.
Вже 05.02.2020 року. Остаточний текст з останніми правками поки що на сайті Верховної Ради України відсутній.
Чекаємо, але продовжуємо аналізувати поки те, що в нас є.
Короткий відступ:
Зміни, які передбачає законопроект № 1210 не сподобалися окремим народним депутатам України. Саме тому вже 17.01.2020 року було зареєстровано Проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття в другому читанні та в цілому як закон проекту Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві № 1210-П від 17.01.2020 року.
Ініціатори посилаються на те, що: текст законопроекту № 1210 та інші до нього документи повинні були бути надані їм на ознайомлення не пізніше, як за 10 днів. Але насправді дали в день голосування, що унеможливило за такий короткий час ознайомитися із всім текстом до другого читання. що призвело до порушення ч. 1 ст. 117 Регламенту Верховної Ради України.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Регламенту, рішення Верховної Ради можуть бути скасовані Верховною Радою до підписання відповідного акту Верховної Ради Головою Верховної Ради України.
Станом на 21.01.2020 року проект постанови надано на ознайомлення.
Платники ПДВ, готові?
Отже, що ж вас може чекати в частині реєстрації ПН/РК до ПН?
1. Строки
Встановлено окремий строк для реєстрації зведених ПН та/або РК.
Відтепер. Реєстрація зведених ПН/РК до ПН повинна бути здійснена протягом 20 к.д., що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені. Поки що, реєстрація зведених ПН/РК до ПН здійснюється за тими ж самими строками, що і реєстрація загальних ПН/РК до ПН. Тобто, якщо загальна ПН/РК до ПН складені з 1 по 15 к.д. (включно) календарного місяця, то зареєструвати їх можна до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені. А якщо з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, то зареєструвати можна до 15 к.д. (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Таке нововведення надасть можливість вчасно реєструвати зведені ПН/РК до ПН. Щоб скласти зведену ПН/РК до ПН, зараз необхідно чекати, поки зареєструють загальні ПН/РК до ПН. Оскільки їх строки реєстрації збігаються.
2. Відповідальність
Додано відповідальність. У разі порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації ПН та/або РК до такої ПН в ЄРПН тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 % обсягу постачання (без ПДВ). Але не більше 1020 грн, при реєстрації в ЄРПН ПН/РК складеної:
- на операції з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування ПДВ;
- на операції, які оподатковуються за 0 ставкою;
- відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України у разі здійснення операцій, визначених п. п. «а» – «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України, та РК, складеного до такої ПН;
- відповідно до ст. 199 ПК України, та РК, складеного до такої ПН;
- складеної відповідно до абз. 11 п. 201.4 ст. 201 ПК України.
Відомо, що зараз відсутня база для нарахування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну реєстрацію таких ПН/РК, оскільки штраф обчислюється із ПДВ.
Законопроектом № 1210 також встановлюється відповідальність у разі відсутності реєстрації в ЄРПН ПН/РК, що складені на операції з постачання товарів/послуг за вищевказаними випадками (на операції, що звільнені від оподаткування, які оподатковуються 0 ставкою тощо) для реєстрації ПН та/або РК до такої ПН в ЄРПН, що зазначена у ППР, складеному за результатами перевірки контролюючого органу. Тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 3400 гривень.
Крім того, слід звернути увагу. ПК України буде встановлено виключний перелік випадків, які звільняють платників податків від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства. Контроль за дотриманням покладено на контролюючі органи.
Зокрема. Платники податків не будуть нести таку відповідальність у разі виявлення у роботі електронного кабінету технічної та/або методологічної помилки і визнання такої помилки технічним адміністратором та/або методологом електронного кабінету або згідно повідомлення на офіційному веб-порталі центрального органу, що реалізує податкову політику. Або підтвердження її існування рішенням суду, якщо порушення були зумовлені виключно технічною та/або методологічною помилкою у роботі електронного кабінету. Не нарахування штрафів та/або пені за порушення, що були зумовлені виключно технічною та/або методологічною помилкою у роботі електронного кабінету, закріплюється (реалізується) в програмному забезпеченні, яке застосовується для автоматичного розрахунку штрафів та/або пені за порушення податкового законодавства.
Зазначені зміни є позитивними. До цього часу, платників податків все одно штрафували за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК навіть при збоях в роботі електронного кабінету. Оскільки не існувало умов звільнення відповідальності за такі випадки.
Однак, зазначені зміни наберуть чинності не з дня опублікування законопроекту № 1210, а з 01.01.2021 року.