В умовах воєнного стану на підприємствах виникає потреба в разовому або ж нетривалому виконанні робіт (наданні послуг). Тоді й постає питання: як краще оформити відносини з працівником?
В залежності від послуг чи виконуваних робіт з працівником можна укласти строковий трудовий договір або ж договір цивільно-правового характеру (ЦПХ). На сьогоднішній день практика укладання договорів ЦПХ досить поширена. В цьому випадку підприємство не сплачує ЄСВ, а також фактично не виконує функцій роботодавця по відношення до працівника. Тобто, працівника не потрібно оформляти в штат, вести трудову книжку, повідомляти ДФС, надавати працівникові відпустку, оплачувати лікарняні тощо.
Проте, договори ЦПХ мають свої особливості. Укладати такі договори варто досить обережно, щоб в подальшому договір ЦПХ не був визнаний контролюючими органами як приховані трудові відносини.
В першу чергу, предметом договору ЦПХ, на відміну від трудового, є результат праці, а не її процес. Тобто в договорі обов’язково необхідно зазначати результати виконання робіт (надання послуг) в кількісному вираженні.
За договором ЦПХ виконавець виконує роботи в зручний для нього час. На нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку. Винагорода за договором виплачується на підставі акту приймання-передачі виконаних робіт, а не в дні виплати заробітної плати.
Також існують певні обмежені: за договором ЦПХ не можна виконувати роботи підвищеної небезпеки, наприклад – роботи на висоті.
Отже. Якщо роботи носять разовий характер, направлені на конкретний, чітко визначений результат та не відносяться до небезпечних, а завершення робіт можна оформити актом приймання-передачі. В такому випадку варто оформляти договір ЦПХ. Спеціалісти Адвокатського об’єднання «БАЄРС» можуть надати кваліфіковану консультацію з цього питання та розробити договір цивільно-правового характеру з урахування особливостей роботи саме вашого підприємства.