Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Особливості договору відступлення права вимоги

Особливості договору відступлення права вимоги

У процесі ведення господарської діяльності та виконання укладених догорів у суб’єктів господарювання часто виникає необхідність замінити сторону укладеного та частково виконаного договору.

Наприклад. У випадку, коли при виконанні договору поставки постачальник вже поставив товар, а покупець ще не розрахувався за здійснену поставку. Постачальник може передати право вимагати кошти від покупця іншій особі. Фактично, постачальник може передати або продати наявний борг покупця.

В цьому випадку сторонам необхідно укласти договір про відступлення права вимоги.

Укладення такого договору регулюється нормами Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Пунктом 1 частини першої статті 512 ЦК України встановлено наступне: кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

У наведеному прикладі постачальник виступає первісним кредитором, покупець – боржником. Особа, до якої переходять права постачальника – новим кредитором. При укладенні договору відступлення права вимоги нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав.

Тобто, всі права, які мав постачальник за договором поставки – вимагати оплати поставленого товару, сплати штрафних санкцій тощо, переходять до нового кредитора.

Статтею 516 ЦК України встановлено, що заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором. Якщо основним договором не передбачено особливих умов заміни сторони – договір про відступлення права вимоги укладається між первісним та новим кредитором. Боржнику ж направляється повідомлення про зміну кредитора за договором.

При укладенні договорів про відступлення права вимоги слід враховувати такі особливості:

  1. Предметом договору є відступлення права вимоги в конкретному вже існуючому зобов’язанні. Такий договір не може існувати сам по собі, він є похідним від основного договору, на підставі якого виникли зобов’язання.
  2. Зобов’язання, у якому відступається право вимоги, може бути як грошовим, так і не грошовим. Наприклад: передача товарів, виконання робіт, надання послуг тощо.
  3. Сторонами договору можуть бути як юридичні, так і фізичні особи.
  4. Відступлення права вимоги може бути як оплатним, так і безоплатним.
  5. Договір відступлення права вимоги укладається в такій самій формі, як і основний договір, за яким виникло зобов’язання. Тобто, якщо основний договір був укладений в простій письмовій формі, договір відступлення права вимоги укладається так само. Якщо ж перший договір був посвідчений нотаріально, то й відступлення права вимоги теж необхідно оформляти нотаріально.

Ще одна особливість договору відступлення права вимоги. Постановою Великої Палати Верховного Суду у справі № 910/19199/21 підтверджується, що недійсність переданої вимоги не може бути підставою недійсності договору про відступлення права вимоги.

Тобто, якщо передане зобов’язання повністю або частково визнано недійсним, в тому числі визнано недійсним основний договір, договір про відступлення права вимоги залишається чинним.

Це пов’язано з тим, що недійсність переданої вимоги не може ототожнюватись із недійсністю укладеного між сторонами правочину. Адже вимога та укладений правочин мають різну правову природу.

Натомість, статтею 519 ЦК України встановлено, що первісний кредитор у зобов’язанні відповідає перед новим кредитором за недійсність переданої йому вимоги.

У такому випадку передання недійсної вимоги за правовою природою є невиконанням чи неналежним виконанням договору, за яким було відчужено недійсну вимогу. А тому відповідальність перед новим кредитором за недійсність переданої вимоги буде нести первісний кредитор.

Як бачимо, договір про відступлення права вимоги має свої особливості та потребує ретельного підходу до його складання. Фахівці Bires Law Firm мають великий досвід у підготовці таких договорів.

Підготовлені нами договори пройшли перевірку практикою. В тому числі, при оскарження їх дійсності в судах всіх інстанцій, включаючи Верховний суд України.

Якщо вам необхідно розробити надійний договір відступлення права вимоги або ж отримати консультацію щодо його укладення – звертайтеся, завжди будемо раді допомогти.

Автор: Володимир Дишлюк, юрист Bires Law Firm

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.