Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Що змінюється для фізичних осіб – боржників від 06.05.2023

Що змінюється для фізичних осіб – боржників від 06.05.2023

06 травня 2023 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану” № 3048-IX.

Цей закон викликав значний інтерес в суспільстві, оскільки вніс суттєві зміни до процедури виконавчого провадження. Ці зміни не залишаться непомітними для будь-кого, хто є їх стороною, а особливо для боржників – фізичних осіб.

Відтепер на період воєнного стану фізичні особи – боржники (на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби або приватними виконавцями) можуть здійснювати видаткові операції на суму, що не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати (13 400 грн.) на місяць.

Якщо у виконавчому провадженні зупинено стягнення ухвалою суду про забезпечення позову – це не рятує від обмеження права розпоряджатися власними коштами.

Згідно нових правил, факт арешту виконавцем коштів боржника надає підстави для банку заблокувати кошти на рахунку. Хоча при цьому вони і можуть не бути списані (наприклад, якщо стягнення зупинене).

Варто зазначити, що банк вчиняє вказані дії без будь-якої вказівки зі сторони виконавця. Тобто кошти боржника просто за замовчуванням блокуються. Щоб мати змогу здійснювати видатки на суму 13 400 грн. в місяць, необхідно звернутися з заявою до виконавця, яким накладено арешт.

У разі звернення із вказаною заявою боржник в ній має визначити рахунок, з якого бажає здійснювати відповідні видатки. А також установу банку, в якому цей рахунок відкрито.

За наслідками розгляду такої заяви виконавець виносить постанову про визначення поточного рахунку фізичної особи – боржника у банку для здійснення видаткових операцій. Та направляє її до банку.

Після вчинення таких дій боржник отримує змогу користуватися протягом місяця сумою, що не перевищує 13 400 грн. з визначеного рахунку. Далеко не кожного здатний задовольнити такий варіант в нинішніх економічних умовах.

Очевидно, що вказані зміни покликані захистити інтереси стягувачів під час воєнного стану. Однак наразі інтереси стягувачів захистити в повній мірі вони також не здатні. Тому що на безпосереднє списання грошових коштів ніяк не впливають – водночас лише заморожують їх на рахунку.

Особливої гостроти це набуває, враховуючи наявність надмірно великої кількості судових проваджень. А саме, щодо оскарження виконавчих написів нотаріусів, здійснених на нотаріально не посвідчених кредитних договорах.

До впровадження вказаних змін забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі оскаржуваного виконавчого напису здатне було ефективно захистити права боржника на час розгляду справи судом (іноді дуже тривалого).

Тепер боржнику необхідно чекати ухвалення рішення судом, що, враховуючи завантаженість районних судів, можна очікувати роками.

Тому не слід відкидати можливість подати заяву та визначити рахунок для видатків. Хоча б у межах 13 400 грн. на місяць.

Судова практика щодо цих питань наразі не сформована. Однак сумнівно, щоб такі дії боржника могли б бути кваліфіковані як визнання заборгованості.

Натомість, несправедливо було б не сказати про плюси обговорюваних змін, яких хоч і небагато, але вони є.

В першу чергу, нарешті забороняється відкриття виконавчих проваджень на підставі виконавчих написів нотаріусів на кредитних договорах не посвідчених нотаріально.

В той же час, і тут міра є половинчастою. Відкриті до 06.05.2023 р. та тим більше до 24.02.2022 р. виконавчі провадження за такими написами закриттю не підлягають та продовжують свою дію.

Наша думка. Якщо законодавець визнав відкриття таких виконавчих проваджень неправомірним, від 06.05.2023р. було б логічно передбачити можливість закриття таких виконавчих проваджень. Чи принаймні зняття арешту.

Позитивним також є надання можливості приватному виконавцю своєю постановою скасувати постанову чи інше рішення, винесені ним у виконавчому провадженні.

Щоправда, сильно розраховувати на це не слід, однак такий механізм є, та користуватися ним ніхто не забороняє.

Висновок. Описані зміни значно ускладнюють становище фізичних осіб – боржників, для яких сума витрат на місяць 13 400 грн. не є достатньою.

Надалі формуватиметься судова практика стосовно цих нововведень. Практикуючими юристами і адвокатами будуть напрацьовуватись нові варіанти. Саме для того, аби боржники, щодо яких виконавче провадження відкрито незаконно, мали змогу не зазнавати надмірних обмежень, поки питання про законність/незаконність існування такого провадження вирішується в суді.

Поки фізичним особам – боржникам доцільно розглянути наступні варіанти. Вони не є взаємовиключними, та можуть застосовуватись як по одному, так і разом):

  • звернення із заявою до виконавця про визначення рахунку для здійснення видаткових операцій;
  • пришвидшення розгляду справи, стосовно питання правомірності/неправомірності виконавчого провадження, в суді шляхом подання відповідних звернень, заяв, клопотань;
  • спробувати скасувати арешт коштів, у разі наявності для цього обґрунтованих підстав, шляхом застосування передбачених законодавством судових або позасудових механізмів.

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.