На сьогодні контроль за перевищенням вагових норм вантажів на автомобільному транспорті здійснюються підрозділами Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
На практиці перевірка, що проводиться інспекторами Укртрансбезпеки, зводиться до такого алгоритму:
- інспектори зупиняють вантажний автомобіль та перевіряють у водія товарно-транспортну накладну;
- вводять у відповідний прилад номер автомобіля і починають його рух через ваги;
- пристрій вимірює загальну вагу транспортного засобу та вагу по осях;
- перевірка також може здійснюватися через платформу Зважування-в-русі (система WiM).
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства щодо перевантаження транспортних засобів зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. На підставі акту складається постанова про адміністративне порушення за статтею 132¹ КУпАП. Відповідно накладається штраф в розмірі від 8 500 грн. до 51 000 грн.
Однак, в більшості випадків такі штрафи являються необґрунтованими та протиправними. Їх можна оскаржити як в адміністративному, так і в судовому порядку протягом 10 календарних днів з дня отримання постанови. Найчастіше адміністративне оскарження не призводить до скасування штрафу, тому радимо відразу звертатися до суду.
Виходячи з аналізу судової практики, постанова про накладення штрафу може бути скасована в наступних випадках:
- технічний засіб, на підставі вимірювань якого виносилась постанова, не відповідає вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність. В постанові відсутня інформація про його повірку, результати вимірювань арифметично неправильні тощо;
- постанова складена з порушенням вимог законодавства. Наприклад, не містить інформації щодо основної маси транспортного засобу, ширини, висоти, довжини, розподілу навантаження за вісями транспортного засобу, фактичного навантаження на вісь, сумарного фактичного навантаження на осі, сукупність осей, фактичної міжосьової відстані, фактичної шинності (кількості коліс) на вісі;
- порушено Методику виконання вимірювань;
- штраф накладено на водія вантажного автомобіля, хоча відповідальність за ч. 2. ст. 132¹ КУпАП накладається на власника або орендаря;
- при розрахунку навантаження не враховано особливості транспортного засобу або вантажу. Наприклад, при сипучих та твердих вантажах розподіл навантаження на вісь розраховується по різному).
Перелік зазначених підстав для скасування штрафу не є вичерпним. В кожному окремому випадку необхідно розглядати всю сукупність обставин і документів. Також з’ясовувати, чи є підстави для скасування постанови в судовому порядку.
Фахівці Адвокатського об’єднання «БАЄРС» мають необхідний досвід та завжди готові Вам допомогти.