Володимир Дишлюк, юрист Bires Law Firm, про електронні касові апарати та нові законодавчі вимоги щодо їх використання.
Експертний блог для електронного журналу “Юрист&Закон”
Верховна Рада України прийняла Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг” та Закон “Про внесення змін до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг”.
Зазначені закони тісно пов’язані між собою й спрямовані на встановлення механізму контролю за обігом товарів і обсягом доходів суб’єктів спрощеної системи оподаткування. Також запровадження електронних касових апаратів, які використовуватимуть поряд або на заміну класичним касовим апаратам залежно від потреб і фінансових можливостей суб’єкта господарювання. Відповідно до Закону – програмні реєстратори розрахункових операцій.
Здебільшого зміни в законодавстві стосуються фізичних осіб – підприємців, які знаходяться на другій – третій групах єдиного податку. Електронні касові апарати ж зможуть використовувати і юридичні особи під час здійснення розрахунків із покупцями та замовниками послуг.
Що ж являють собою електронні касові апарати, та як саме вони будуть функціонувати?
Електронні касові апарати – це програми, які можна використовувати на будь-якому пристрої, що має зв’язок із сервером контролюючого органу. Призначені для реєстрації розрахункових операцій під час продажу товарів (надання послуг), операцій із торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій із приймання готівки для подальшого переказу. Водночас законом передбачено, що контролюючі органи повинні забезпечити наявність безкоштовних для суб’єктів господарювання електронних касових апаратів (ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”).
Крім тих, які будуть надавати контролюючі органи, підприємці зможуть використовувати й інші електронні касові апарати. Вони можуть бути розроблені недержавними підприємствами чи організаціями, за умови, що вони будуть зареєстровані в Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій.
Для того, щоб використовувати електронний касовий апарат, необхідно здійснити його реєстрацію спрощеним способом. Через Електронний кабінет без подання реєстраційних документів отримати фіскальний номер. Він ідентифікує електронний касовий апарат в інформаційній системі контролюючого органу. Система називається “реєстр програмних реєстраторів розрахункових операцій”. ЇЇ буде розміщено на сервері фіскального органу. Крім фіскального номера у ній зберігатимуться дані про суб’єкта господарювання та його господарські одиниці, де застосовують касові апарати. Дані сертифікатів електронних підписів і печаток, що використовують реєстратори.
Також необхідно зазначити, що цими законами введено таке поняття, як “фіскальний сервер контролюючого органу“. Це програмно-технічний комплекс, який здійснює реєстрацію електронних касових апаратів, електронних розрахункових документів, електронних звітів, збереження даних щодо проведеної розрахункової операції. А також надання доступу до інформації про розрахункові операції, проведені з використанням електронних касових апаратів.
Електронний касовий апарат у фіскальному режимі видає електронний розрахунковий документ, зареєстрований на сервері контролюючим органом. Він має унікальний фіскальний номер і містить всю передбачену законом інформацію про проведену операцію.
Під час продажу товарів чи надання послуг (зокрема якщо оплату за них проведено через мережу Інтернет) суб’єкти господарювання, які використовують електронні касові апарати, зобов’язані видати електронний чек. Чек має містити QR-код, який дасть змогу покупцеві його зчитувати та ідентифікувати. Електронний чек може бути надіслано покупцеві на наданий ним телефонний номер або адресу електронної пошти.
Цікаво, що законодавець одразу ж врегулював наступне питання. Що робити підприємцям, коли із сервером фіскального органу немає зв’язку? Передбачено проведення розрахункових операцій у режимі офлайн, що може тривати не більш ніж 36 годин поспіль і не більш як 168 годин протягом місяця. У цей період для видачі чеків використовують раніше згенеровані та зарезервовані номери. Електронні копії виданих чеків протягом години після встановлення зв’язку з сервером необхідно передати до контролюючого органу.
Суб’єкти господарювання, які використовують електронні касові апарати, також повинні подавати до контролюючих органів електронні фіскальні звітні чеки (звіт за оборотом за день) та електронні фіскальні звіти (звіт за оборотом за період).
Всю інформацію про реалізовані товари та надані послуги, зокрема електронні копії розрахункових документів, буде збережено на сервері контролюючого органу в системі обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОД РРО).
Через зазначену систему покупці можуть подати скаргу на неправильність розрахункових операцій (але тільки щодо товару, вартість якого становить понад 850 грн) та отримати інформацію про стан розгляду скарги. Водночас із 1 жовтня 2020 року споживачі отримуватимуть компенсацію в розмірі 100 % вартості придбаного товару. За умови, якщо за їхньою скаргою на неправильність проведення розрахункових операцій контролюючий орган провів перевірку, за результатами якої на підприємця було накладено штраф.
Крім того. Фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність із реалізації технічно складних побутових товарів (що підлягають гарантійному ремонту), а також лікарських засобів і виробів медичного призначення, ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, зобов’язані будуть вести в порядку, установленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Водночас підприємець зобов’язаний надати контролюючим органам під час перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік і походження товарів. На момент перевірки вони мають знаходитися в місці продажу.
Законами не передбачено, які саме документи ФОП, що перебуває на єдиному податку, зобов’язаний надати контролюючим органам на підтвердження походження товару. Податковий кодекс України це питання трактує неоднозначно. З одного боку, усі платники податку зобов’язані вести облік доходів і витрат на підставі первинних документів. А з іншого – ФОП на єдиному податку заповнюють лише Книгу обліку доходів і витрат.
Можливо, це питання буде врегульовано пізніше. Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня опублікування цих законів повинен прийняти нормативно-правові акти, необхідні для їх реалізації.
Також законами встановлено нові штрафні санкції за порушення порядку проведення розрахункових операцій, зокрема:
- проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів, не проведення розрахункових операцій через РРО – штраф у розмір 100 % вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг). За порушення, вчинене вперше, 150 % – за кожне наступне порушення;
- якщо виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції – 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- реалізація товарів, які не обліковані в установленому порядку, та/або ненадання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу. Фінансова санкція в розмірі подвійної вартості товарів (за цінами реалізації, але не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
- застосування під час здійснення розрахункових операцій реєстратора розрахункових операцій, у конструкцію чи програмне забезпечення якого внесено зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника. 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до зазначених законів ФОПи платники єдиного податку 2-4 груп зобов’язані використовувати касові апарати або електронні касові апарати в таких випадках:
- 1) до 1 жовтня 2020 року, якщо обсяг доходу протягом календарного року перевищує 1000000 грн, або які здійснюють:
- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- – реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
- 2) з 1 жовтня 2020 року до 01 січня 2021 року, якщо обсяг доходу протягом календарного року перевищує 1000000 грн, або які здійснюють:
- – реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
- – реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- – реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
- – реалізацію ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
- – роздрібну торгівлю уживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
- – діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”;
- – діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
- – діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
- – реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей і приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, який затверджено Кабінетом Міністрів України;
- 3) з 1 січня 2021 року – усі фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої – четвертої груп.
Отже, можна зробити висновок. Зазначені зміни в законодавстві спрямовані на:
– виведення з тіньового обігу частки готівкових розрахунків;
– недопущення реалізації незаконно ввезених на територію України товарів і врегулювання обігу товарів, які раніше реалізовували без офіційного відображення в обліку суб’єктів господарювання.
Адже закони вводять в дію новий механізм контролю за реалізацією товарів. Зокрема й за участю покупців.