Протягом останнього місяця всіх турбує питання: коли застосовувати нові ставки військового збору?
Ще 10 жовтня 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану” (далі – Закон). Законом встановлюються нові ставки військового збору та розширюється коло його платників.
15 жовтня 2024 року Закон направлено на підпис Президенту України. Але на сьогодні він ще не підписаний та, відповідно, офіційно не опублікований.
Нагадаємо, що Законом передбачено, що військовий збір повинні сплачувати:
- Фізичні особи-резиденти за ставкою 5 % від доходу;
- ФОПи платники єдиного податку 1, 2 та 4 груп – у розмір 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року, на місяць;
- Юридичні особи та фізичні особи-підприємці платники єдиного податку третьої групи – за ставкою 1 % від доходу.
А тепер спробуємо розібратися.
Коли ж починати сплачувати військовий збір за новими ставками?
Слід почати з того, що Закон суперечить вимогам чинного законодавства, в тому числі Конституції України, Податковому кодексу України. А в деяких частинах – і сам собі.
Закон України «Про правотворчу діяльність» крім іншого визначає правові та організаційні засади правотворчої діяльності, принципи і порядок її здійснення. А також правила дії нормативно-правових актів.
Статтею 49 Закону України «Про правотворчу діяльність» визначено, що закон України набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного оприлюднення. Якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 4 Податкового кодексу України (п.п. 4.1.9.) передбачено наступне. Зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Отже, з урахуванням зазначених норм законодавства, в будь-якому випадку новий Закон не може почати діяти раніше дати його опублікування. А оскільки Закон стосується нових ставок зборів, його прийнято Верховною Радою 10 жовтня 2024 року, то нові ставки військового збору повинні почати діяти лише з 1 січня 2026 року.
Однак, Законом вносяться зміни до п. 16-1 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ. Відповідно до цих змін військовий збір для платників єдиного податку встановлюється з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
А доходи платників військового збору – фізичних осіб, оподатковуються за новою ставкою військового збору після набрання чинності цим Законом. Всі доходи фізичних осіб, нараховані до набрання чинності Закону, оподатковуються за ставкою військового збору 1,5 %.
При цьому, в Прикінцевих та перехідних положеннях Закону встановлено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Тобто, в самому законі вже містяться норми, які суперечать одна одній.
Оскільки новим Законом передбачено, що платники єдиного податку повинні сплачувати військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал (за 4-й квартал 2024року – до 20 лютого 2025 року), рекомендуємо не квапитися з нарахуванням та сплатою єдиного податку.
До граничних строків сплати військового збору платниками єдиного податку ще достатньо часу. Після підписання Президентом та офіційного оприлюднення Закону мають з’явитися роз’яснення податкової щодо застосування нових ставок військового збору та строків його оплати.
Тому чекаємо на підписання Закону Президентом, його підписання Президентом та надання роз’яснень щодо його застосування компетентними органами.
Володимир Дишлюк
Юрист Bires Law Firm