Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

[polylang_langswitcher]
[polylang_langswitcher]

Адреса

04071, Україна, м. Київ, вул. Воздвиженська 14, офіс 9

EMAIL

Контакти

Головна/Новини & Блог/Нові правила накладення штрафів за порушення військового обліку

Нові правила накладення штрафів за порушення військового обліку

Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект № 12093 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Законопроект).

З повним текстом Законопроекту можна ознайомитись за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/44977

Як бачимо з самої назви Законопроекту, він направлений на удосконалення та спрощення процедури накладення штрафів за порушення законодавства про військовий облік, оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

На які ж зміни варто очікувати?

В першу чергу. Розширено коло випадків, коли ТЦК може не складати протокол про адміністративне правопорушення, а одразу виносити постанову про накладення штрафу. Протокол не складається у разі вчинення правопорушень, передбачених статтями 210 – 210¹ КУпАП, якщо:

  • особа не з’явилась без поважних причин або не повідомила про причину неприбуття на виклик ТЦК;
  • виклик до ТЦК (повістка), направлений Укрпоштою, повернувся до ТЦК з відміткою про не вручення або відмову в отриманні;
  • особа не оспорює вчинене адміністративне правопорушення та подала заяву, в якій вона згодна з притягненням до відповідальності та з розглядом справи за її відсутності.

Отже, якщо військовозобов’язаний проігнорував повістку, або ж не отримав на пошті виклик до ТЦК? Штраф за порушення законодавства може бути накладений без його присутності та без складання протоколу.


Що ж стосується заяви про визнання порушення. Законопроектом пропонується доповнити КУпАП новою статтею 279⁹, якою регламентується порядок розгляду справ у випадку її подання.


Так, особа має право подати до ТЦК, в якому перебуває на обліку, заяву. В заяві зазначає, що вона не оспорює вчинене правопорушення та згодна до притягнення її до відповідальності за її відсутності. Заява може подаватися як особисто, так і за допомогою електронного кабінету призовника.


Після подання заяви справа розглядається уповноваженою особою ТЦК у триденний строк. При цьому, у постанові про накладення штрафу штраф повинен встановлюватись на рівні мінімального, встановленого відповідною статтею КУпАП.

Наприклад. Статтею 210 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил військового обліку в особливий період в розмірі від 17 000 грн. до 25 500 грн. Тоді у випадку подання заяви про визнання порушення штраф накладається в розмірі 17 000 грн.

Також Законопроектом передбачено наступне. Доказом у справі про адміністративне правопорушення можуть бути відомості та інформація Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (реєстр «Оберіг»).


На сьогодні, при оскарженні постанов ТЦК в суді судами зазначалось, що відомості з реєстру «Оберіг» не можуть вважатися доказом вчинення правопорушення. У випадку прийняття Законопроекту ТЦК може долучити до матеріалів справи витяг з реєстру, який підтверджує, що військовозобов’язаний своєчасно не оновив дані, або ж що в реєстрі взагалі відсутня інформація про таку особу. І такий витяг буде належним доказом в суді.

Серед інших запропонованих нововведень можна відзначити:

  • справи можуть розглядаються за місцем перебування на військовому обліку особи, яка вчинила адміністративне правопорушення або за місцем  виявлення порушення;
  • постанова про накладення штрафу може направлятися  на адресу електронної пошти, зазначену у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
  • у разі сплати протягом 10 календарних днів з дня набрання постановою законної сили не менше ніж 50 відсотків розміру штрафу постанова вважатиметься виконаною.

Як бачимо, зміни в законодавстві направлені на спрощення роботи ТЦК, мінімізацію документів, необхідних для притягнення до відповідальності за порушення законодавства про військовий облік, оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та зменшення випадків скасування постанов про накладення штрафу в суді.
 
Нагадаємо, що постанова про накладення штрафу може бути оскаржена в адміністративному (шляхом подання скарги до ТЦК) або судовому (шляхом подання позовної заяви) порядку протягом 10 днів з дня її винесення.

Володимир Дишлюк

Юрист Bires Law Firm

Новини

Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.