Україна — у десятці країн світу по кількості користувачів Bitcoin. Водночас, в країні не існує жодного закону чи підзаконного нормативного-правового акту, який би регулював криптовалютні операції. З кожним роком цей законодавчий вакуум розширює межі чорного ринку та створює все більше можливостей для фінансових маніпуляцій. Зокрема, це стосується і податкової сфери.
Вже більше трьох років років триває процес створення законодавчої бази для врегулювання обігу криптовалюти в Україні. І дуже важливо довести його до позитивного фіналу. За ці роки для команди Bires Law Firm це стало вже персональною історією, адже саме наші адвокати стоять у її витоків.
Історія законопроектів про криптовалюти:
- у 2017 році ми загорілися ідеєю створення першого в Україні закону про криптовалюти. Це стало імпульсом до появи Проекту закону «Про обіг криптовалюти в Україні» (№ 7183 від 06.10.2017). Серед авторів — Шахматенко Роман (наразі — керуючий партнер Bires Law Firm). Проект закону привернув до себе увагу як державного сектору, так і бізнесу та громадськості, але, в кінцевому рахунку, затягування процесу обговорення призвело до його відкликання;
- вже у 2018 з’являється новий законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами в Україні» (№ 9083 від 14.09.2018). Серед авторів знову члени нашої команди: Шахматенко Роман і Софіщенко Вадим. Нові зміни до ПКУ відповідали на важливі питання про оподаткування криптовалюти. Однак Верховна рада України XIII скликання не встигла розглянути та прийняти законопроект;
- третя спроба — це Проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами» (№ 2461 від 15.11.2019). І тут, вкотре, ми також виступили як співавтори. Станом на сьогодні законопроект опрацьовується профільним комітетом.
Зрозуміло, що відтягувати ситуацію більше не можна. Всі ми спостерігаємо за тим, як український ринок криптовалют з кожним роком зростає, однак без податкового регулювання він, фактично, вимушений залишатися в тіні.
Фінальний хід — за Верховної радою України.