Продовжуємо рубрику #Інтроспектор. Нагадуємо, що в ній адвокати Bires Law Firm дають поради щодо того, як не потрапити до рук юристів-дилетантів. Сьогодні говоримо про запуск власного бізнесу та про можливі правові ризики.
Почнемо з того, що запуск власного стартапу без юридичної допомоги — це вже великий ризик. Так, розуміємо, що на цьому моменті багато хто посміхнеться і опонуватиме тим, що “більшість стартапів обходяться без юристів”. Але наш досвід роботи з молодими проектами зайвий раз підтверджує, що більшість проблем на старті з’являються якраз через брак правової підтримки.
Отже, уявімо, що стартапери звернулися до юриста. На що їм звертати увагу в його роботі?
1. Оцінка ідеї/проекту. Юристи займаються не лише документами. Одне з їх завдань — це оцінка складності реалізації проекту. Наприклад, без кваліфікованої допомоги доволі ризиковано починати бізнес із вирощування технічної коноплі або маку. Адже один неправильний крок — і доведеться вирішувати проблеми з правоохоронними органами. Також, у окремих випадках, юристи надають оцінку можливості реалізації проекту в цілому.
2. Базовий захист інтересів. Є певний перелік дій юриста, які обов’язкові на етапі запуску стартапу. Наприклад, реєстрація авторських прав, патентів, винаходів чи торгових марок. Час грає не на користь новаторів, адже кожної миті будь-хто інший може претендувати на вашу ідею. Тому завдання хорошого юриста – у максимально короткі терміни зробити все, щоб ваші права й інтереси були захищені.