Вже майже рік як в Україні діє спеціальний правовий режим для підприємств, що працюють в сфері ІТ – Дія Сіті. Такі підприємства можуть отримати статус резидента Дія Сіті. За умови відповідності вимогам Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»
Головною перевагою резидентства в Дія Сіті є особливий режим оподаткування. Під час провадження діяльності резидентами Дія Сіті – платниками податку на особливих умовах, ставка податку встановлюється у розмірі 9 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 135 Податкового кодексу України.
2023 рік став першим роком, коли резиденти Дія Сіті зобов’язані подати фінансову звітність. Тому в цій статті ми детальніше розглянемо строки, порядок подання такої звітності та умови застосування податкових ставок.
Відповідно до положень ПКУ платники податку на особливих умовах самостійно визначають суму податку, що підлягає сплаті до бюджету. При цьому резиденти Дія Сіті по суті не сплачують податок на прибуток. Вони сплачують так званий податок на «виведений капітал» за ставкою 9 %.
До бази оподаткування (суми, з якої обчислюється податок) включаються:
- Дивіденди, які виплачуються на користь власників корпоративних прав (засновників або акціонерів підприємства);
- Кошти, які виплачується власнику корпоративних прав, в зв’язку з його виходом із складу засновників або акціонерів підприємства;
- Кошти або вартість майна, отримані в результаті спільної діяльності за умови, що їх розмір перевищує суму коштів (вартість майна), наданих у спільну діяльність;
- Вартість майна, робіт, послуг, які надані безоплатно особі, що не являється резидентом Дія Сіті;
- Фінансова допомога, надана особі, що не являється резидентом Дія Сіті, яка не підлягає поверненню або яка не була повернута протягом 12 місяців з дня її надання;
- Роялті, сплачені на користь нерезидентів Дія Сіті та на користь нерезидентів України;
- Кошти, сплачені за придбання товарів, робіт та послуг у платників єдиного податку, якщо сума таких коштів перевищує 20 % всіх витрат резидента Дія Сіті у звітному періоді.
Звісно, це лише основні складові бази оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах. Повний їх перелік та особливості розрахунку наведено в ст. 135 Податкового кодексу України.
Також варто зазначити. Якщо резидент Дія Сіті здійснює контрольовані операції, які не відповідають принципу «витягнутої руки», база оподаткування за такими операціями оподатковується за ставкою 18 %.
До контрольованих операцій належать:
- господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами – нерезидентами;
- зовнішньоекономічні господарські операції з продажу або придбання товарів (послуг) через комісіонерів-нерезидентів;
- господарські операції, що здійснюються з нерезидентами України, зареєстрованими у державах, які входять до переліку, затвердженого Постановою Кабміну від 27 грудня 2017 р. № 1045;
- господарські операції, що здійснюються з нерезидентами України, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок).
Операція не відповідає принципу «витягнутої руки», якщо умови такої операції відрізняються від умов, що застосовуються між непов’язаними особами у аналогічних неконтрольованих операціях. Наприклад. Резидент Дія Сіті здійснює господарські операції (продає або купує товари, роботи, послуги), що належать до контрольованих. Ціна таких господарських операцій відрізняється від ринкової. В такому випадку такі операції не відповідають принципу «витягнутої руки».
Сума, на яку в результаті контрольованої операції перевищено ціну, визначену за принципом “витягнутої руки” (по суті – ринкову ціну) при купівлі товарів, робіт та послуг. Або ж занижено ціну при їх продажу, і буде оподатковуватися за ставкою 18 %.
Що стосується подання фінансової звітності – тут також все не так просто. Оскільки в 2022 році підприємства-резиденти Дія Сіті тільки отримували статус платника податку на особливих умовах, частину року вони працювали як платники податку на загальних підставах.
В результаті, резидентам Дія Сіті необхідно подавати два звіти:
- Податкова декларація з податку на прибуток підприємств, як платника податку на загальних підставах, за період перебування на загальній системі оподаткування. Подається за період з першого січня 2022 року по останній день кварталу, в якому підприємством подано заяву про набуття статусу платника податку на особливих умовах.
- Податкова декларація з податку на прибуток підприємств, як резидента Дія Сіті, платника податку на особливих умовах. Подається за звітний рік із показниками діяльності, обрахованими з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому подана відповідна заява по останній календарний день 2022 року.
Строк подання річної звітності – протягом 60 календарних днів з початку 2023 року.
Хоча на період дії воєнного стану відповідальність за несвоєчасне подання фінансової звітності не застосовується, радимо не затягувати з її поданням.
За консультацією і правовою допомогою з питань складання звітності та обрахунку суми податкових зобов’язань Ви завжди можете звернутися до нас. Ми завжди раді допомогти.