Ігор Багрій, керуючий партнер АО «Bires»
Процес трансформування антикорупційної політики в державі триває вже не один рік.
Першим кроком було створення Національного агентства з питань запобігання корупції. Функція агентства полягає в здійсненні превентивних заходів пов’язаних з перевіркою декларацій державних службовців і стилю їх життя, розкриття будь-якої інформації з приводу фактів корупції чи зловживання посадою. Агентство забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
Для боротьби з корупційними правопорушеннями вчиненими «топ» посадовцями, що мають ознаки кримінального злочину, спеціально створено Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. НАБУ є державним правоохоронним органом, який вправі здійснювати як оперативно-розшукові заходи, так і проводити досудове розслідування злочинів віднесених законом до його підслідності. Бюро розслідує злочини, до яких причетні держслужбовці категорії «А». Коли розмір предмета кримінального правопорушення або завданої ним шкоди є більшим за 567тис. 500 грн. Всі інші корупційні злочини, які не підслідні НАБУ розслідуються органами Національної поліції України, та розглядаються місцевими судами за територіальним принципом.
Крім того, варто звернути увагу. В Україні віднедавна почав діяти Вищий антикорупційний суд. Саме він здійснює розгляд справ відносно посадовців вищої ланки, за скоєння ними корупційних правопорушень визначених в примітці ст. 45 КК України.
Підсумовуючи. Наразі в державі функціонують державні антикорупційні інституції. Саме вони повинні забезпечувати проведення як профілактичних заходів з недопущення, так і ефективного розслідування вже скоєних корупційних правопорушень.